W Poznaniu powstanie Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny – zapewniła w poniedziałek w stolicy Wielkopolski minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, "decyzja polityczna w tym zakresie została podjęta". Przypomnijmy, że szpitale kliniczne należące do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostały połączone od 1 stycznia 2019 r. w stolicy, a wcześniej we Wrocławiu.

W Poznaniu połączone mają być ze sobą: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Połączenie trzech warszawskich szpitali w jeden obniża koszty - czytaj tutaj>>

W trakcie poniedziałkowej wizyty w stolicy Wielkopolski, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wzięła udział w otwarciu Pracowni Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak mówiła, „to bardzo ważna inwestycja z kilku powodów. Po pierwsze, nowotwory złośliwe, jak pokazują statystyki, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Ta statystyka jest nieco wyższa, w porównaniu z innymi regionami w Polsce. Dostarczenie możliwości nowoczesnych metod terapii, która w sposób jednoznaczny, w dobrym czasie, zidentyfikuje te komórki, których nie chcielibyśmy mieć, jest bardzo ważna”.

"Cieszę się, że mogę dzisiaj towarzyszyć temu przedsięwzięciu, ale tak jak rozmawialiśmy - po raz pierwszy z panem prof. Tykarskim już kilka tygodni temu - także zdaję sobie sprawę, że te kolejne ważne przedsięwzięcia inwestycyjne nie wyczerpują tego najistotniejszego projektu” – podkreśliła minister odnosząc się do kwestii powstania w Poznaniu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, o którego budowę od lat zabiegają władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Pieniądze na projekt w 2020 r. 

Emilewicz wskazała, że rząd chciałby, aby w ciągu najbliższych lat ten projekt został zrealizowany; to znaczy, aby te nowoczesne pracownie znalazły się w infrastrukturze odpowiedniej, adekwatnej i spełniającej potrzeby zarówno pacjentów, jak i dające pełną możliwość do pracy wybitnemu personelowi medycznemu, który w tym szpitalu pracuje.

Minister zaznaczyła, że decyzja polityczna w zakresie powstania zintegrowanego szpitala „została podjęta”. Jak tłumaczyła, „zgodnie z planem inwestycyjnym, który przygotowuje szpital kliniczny, (…) to pierwsze środki z budżetu państwa będą niezbędne niewielkie, stosunkowo, z całej tej puli, bo będą to środki na przygotowanie projektu budowlanego w 2020 roku”.

 

Ponad 800 mln zł dla Centrum Onkologii w Warszawie - czytaj tutaj>>

 


Konieczna uchwała RM

„Mam nadzieję, że ten plan zostanie przyjęty - bo to jest uchwała Rady Ministrów, przyjmująca wieloletnie plany inwestycyjne - jeszcze w tej kadencji, a co najmniej – i takie zobowiązanie składam – będzie on wpisany do wykazu prac Rady Ministrów” – zaznaczyła.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski podkreślił na poniedziałkowej konferencji, że „cały czas stawiamy na ten szpital i staramy się go rozwijać dla naszych pacjentów, mimo fatalnych warunków lokalowych, w jakich ten on egzystuje”.

Rektor przypomniał, że starania o powstanie zintegrowanego szpitala rozpoczęły się już kilka lat temu i były traktowane jako priorytet dla rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. „To, czego brakowało, to skuteczności politycznej w uzyskaniu decyzji w Warszawie, o budowie tego szpitala” – podkreślił i wyraził nadzieję, że działania w kierunku powstania zintegrowanego szpitala, dzięki pomocy i zaangażowaniu minister Emilewicz, przyśpieszą.