Jak w czwartek podało Ministerstwo Zdrowia, seria szczepionki BCG 10 00119 uzyskała status zwolnionej do obrotu, po kontroli seryjnej wstępnej w Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

- Nowa partia szczepionki na gruźlicę jest bezpieczna w związku z tym nie ma żadnego zagrożenia. Szczepionka będzie dystrybuowana. Zbadaliśmy partię, to całkowicie dobra, bezpieczna partia szczepionki. Nie będzie żadnych odroczeń szczepień. Oprócz tego, że mamy zabezpieczenie na parę miesięcy, to ta nowa partia jest całkowicie bezpieczna i możliwa do dystrybucji teraz – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w ciągu kilku dni w Polsce skończą się zapasy szczepionki przeciwko gruźlicy, podawanej niemal wszystkim noworodkom. Dziennik wskazywał, że jedynym w Polsce producentem bezpiecznej szczepionki na gruźlicę jest lubelska firma BIOMED-LUBLIN. W grudniu pojawiły się podejrzenia, że partia preparatu, którą miało kupić Ministerstwo Zdrowia jest wadliwa i firma wstrzymała dostawy i dlatego od początku roku do szczepień noworodków używano rezerw.

NSA: Od szczepionki nie ma ucieczki - czytaj tutaj>>

 

Kolejne 11 tys. ampułek w przetargu

Ministerstwo podkreśla, że obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na realizację szczepień obowiązkowych, a ponadto realizowane są działania związane z zakupem szczepionki BCG.

Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia podała, ze w związku ze wszczętym postępowaniem przetargowym na łączną liczbę 11 tysięcy ampułek termin dostaw został zaplanowany na koniec maja. - Po oficjalnym wyborze oferenta dostawa będzie realizowana w najszybszym możliwym czasie od dnia zawarcia umowy. Uwzględniając aktualne stany magazynowe, szczepienia w szpitalach będą realizowane z zachowaniem ciągłości do czasu dostawy nowych partii szczepionek – podaje resort.

 


Gruźlica jest chorobą zakaźną. Szczepionkę przeciw gruźlicy wynaleziono w 1921 r. W Polsce szczepienie przeciw tej chorobie jest obowiązkowe. Program szczepień ochronnych na 2019 r. przewiduje, że szczepienie może być wykonywane przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego, czyli przed wyjściem ze szpitala. Wcześniej generalne zalecenie było takie, że powinno być wykonane w ciągu 24 godzin od urodzenia dziecka. W przypadku noworodków i małych dzieci szczepienie pozwala ustrzec się przed najgroźniejszymi postaciami choroby, prowadzącymi często do śmierci.