W Dzienniku Ustaw z 1 kwietnia, po godzinie 20, została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne, która wprowadza nową kolejność szczepień przeciwko Covid-19. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 2 kwietnia.

W nocy z czwartku na piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk poinformował, że e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 została wznowiona. A Centrum Informacyjne Rządu zapewniło, że bez zakłóceń działają również zapisy za pośrednictwem SMS.

Czterdziestolatkowie będą szczepieni legalnie

Za sprawą znowelizowanego rozporządzenia zaszczepieni mogą zostać wszyscy, którzy urodzili się w latach 1962-81,  czyli osoby wieku od 59 do 40 lat. Przypomnijmy, że od północy 1 kwietnia zostały po cichu wystawione już e-skierowania dla wszystkich, którzy zgłosili się do szczepienia online. Rząd jednak nie poinformował o możliwości rejestracji wcześniej, a informacja rozniosła się pocztą pantoflową. Kto zarejestrował się w nocy, mógł nawet liczyć na zaszczepienie jeszcze 1 kwietnia.  Chętnych było tylu, że portal pacjent.gov.pl padł. Michał Dworczyk na konferencji o godz. 13 przeprosił za to, że system zaczął zapisywać osoby 40 plus na terminy kwietniowe. Przeprosił też za brak informacji w środę, oraz o tym, że szykowana jest nowelizacja.  Zgodnie z par. 27 pkt. 5 rozporządzenia każdy z rocznika 1962-81 powinien więc mieć wystawione skierowanie w terminie wskazanym przez ministra zdrowia. Dziś mają je już ci, którzy zgłosili się w styczniu i w lutym - 680 tysiąca osób. 

Sprawdź w LEX: Co należy robić z ankietami kwalifikacyjnymi do szczepienia przeciwko SARS-COV-2? >

Tym, którym wczoraj udało się umówić termin szczepienia do 5 kwietnia i już w maju system nie anulował terminów. Tym, którym udało się dostać termin szczepienia między 6 a 30 kwietnia anulowano go w nocy z czwartku na piątek. Mogą wybrać termin majowy, o ile system działa. Chętnych jest tak dużo, że ok. 8 rano znowu padł Profil Zaufany i nie można się zalogować do platformy pacjent.gov.pl. Mogą próbować przez infolinię. Osoby, które się nie zgłosiły muszą czekać aż rząd wskaże ich rocznikowi termin startu rejestracji. Dla tych z rocznika 1962 ma ruszyć 12 kwietnia. Jednak jednocześnie rząd zawiesił możliwość zgłaszania chęci szczepień online. - Wszyscy, którzy zgłosili się przed wystawieniem skierowań mogli je otrzymać. Natomiast obecnie ta funkcjonalność jest zamknięta. Nie wiemy czy i kiedy będzie wznowiona - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia na Twitterowym profilu @Szczepimysie.

Zobacz w LEX: Zarządzanie ryzykiem w podmiocie leczniczym w aspekcie elektronizacji dokumentacji medycznej >

Skierowanie wystawione dla osób w wieku 59-40 lat przed 2 kwietnia ważne

Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla osób z tej grupy wydane przed 2 kwietnia. Dokładnie zapisał, że tym, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu. E-skierowanie jest ważne 90 dni i może je wystawić każdy lekarz, o czym pisaliśmy na Prawo.pl już w lutym.  Zatem, jeśli jakikolwiek lekarz wydał skierowanie na szczepienie w okresie od 1 stycznia, to było ono ważne do 1 kwietnia. Jeśli dana osoba się zaczepiła, to zrobiła to zgodnie z rozporządzeniem. De facto Rada Ministrów usankcjonował pomyłkę systemu, który wystawił wszystkim zgłoszonym, nawet w wieku 30 plus, e-skierowania na kwiecień.

Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >

Będzie nowy harmonogram szczepień

Jak już pisaliśmy wyżej z  informacji przedstawionych przez pełnomocnika rządu do spraw szczepień wynika, że z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia, wszystkim czterdziestolatkom termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja. Każdy pacjent otrzyma sms lub telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat. - System błędnie uwolnił dla nich kwietniowe terminy, stąd konieczność odroczenia daty, by – jak tłumaczył pełnomocnik ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk – zaszczepić w pierwszej kolejności osoby starsze, powyżej 60 lat, które narażone są na najcięższy przebieg COVID-19.

Natomiast osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach. Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia. I  tak:

 • 12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 7 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia - rocznik 1973.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że do końca maja wolnych jest jeszcze około 2,3 mln terminów. Rejestrować na szczepienie można się na cztery sposoby: poprzez infolinię 989, SMS, internetową stronę pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień.