Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych po wejściu w życie 1 lipca 2022 r. powiązała wynagrodzenia pracowników niemedycznych ze średnim wzrostem wynagrodzeń w danym podmiocie w ustalonym okresie. 

Personel niemedyczny to m.in. referenci, statystycy, pracownicy kadr, księgowości, zaopatrzenia, obsługa techniczna np. konserwatorzy sprzętu i informatycy. 

Czytaj także na Prawo.pl: Będą kolejne podwyżki w ochronie zdrowia, a szpitale już się boją>>

Minimalne wynagrodzenie personelu niemedycznego

- Pracownicy niemedyczni powinni więc otrzymać podwyżki, choć ustawa nie precyzuje zasad ich przyznawania oraz terminu wypłaty - wyjaśnia w komentarzu dla Lex.pl Joanna Suchanowska,  adwokat, specjalizująca się w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy

 

W przypadku pracowników niemedycznych ustawodawca nie określił techniki podwyższania wynagrodzenia, wprowadzając jedynie ogólną formułę, na mocy której powiązano wynagrodzenia pracowników niemedycznych ze średnim wzrostem wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny oraz działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny w danym podmiocie leczniczym.

Krystian Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia zwraca uwagę, że w szpitalach jest zauważalna dowolność, a dyrektorzy szpitali tłumaczą się brakiem pieniędzy na wzrost wynagrodzeń. - Średnie podwyżki powinny wynieść około 30 proc. Natomiast pracownicy niemedyczni otrzymują je w wysokości zaledwie 5 proc. - 15 proc. - dodaje. 

Tzw. ustawa podwyżkowa wprowadziła podwyżki dla personelu medycznego i działalności podstawowej w wysokości od 17 do 41 proc., czyli właśnie średnio o ok. 30 proc.

Niektóre przypadki są zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy. 

Czytaj także na Prawo.pl: Kontrole wykazują nieprawidłowości przy ustalaniu pensji w szpitalach>>

Zasady podwyżek w porozumieniu lub zarządzeniu

Doprecyzowanie zasad przyznawania wskazanej grupie pracowników podwyżek musi zostać dokonane w zawieranym porozumieniu lub zarządzeniu kierownika podmiotu leczniczego.  Ustalając zasady podwyższania wynagrodzeń pracowników niemedycznych, pracodawca musi jednak dopilnować, aby wzrost wynagrodzeń tej grupy pracowników uwzględniał wysokość wynagrodzenia odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia w danym podmiocie w ustalonym okresie.

- Jeżeli w okresie objętym porozumieniem (ewentualnie zarządzeniem kierownika podmiotu leczniczego) wynagrodzenie pracowników danego podmiotu leczniczego wzrośnie średnio o 10 proc., to także średnio o 10 proc. powinno wzrosnąć wynagrodzenie osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w tym podmiocie leczniczym, niewykonujących zawodu medycznego - podkreśla Joanna Suchanowska.

Joanna Suchanowska zaznacza, że znowelizowane przepisy nie odnoszą się wprost do średniego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych i działalności podstawowej. Dopuszczalne jest zatem przyjęcie założenia, że wzrost wynagrodzeń pracowników niemedycznych może zostać uzależniony od średniego wzrostu ogółu wynagrodzeń w danym podmiocie leczniczym (tj. zarówno wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, jak i pochodnych od tego wynagrodzenia). -  Doprecyzowanie tej kwestii powinno być dokonane w zawartym porozumieniu, ewentualnie w wydanym przez kierownika podmiotu leczniczego zarządzeniu - zaznacza Joanna Suchanowska.