Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie (MOPR) o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Dyrektor MOPR poinformował o negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Sprawa trafiła do samorządowego kolegium odwoławczego, które jednak uznało, że odwołanie jest niedopuszczalne, ponieważ pismo, które otrzymał wnioskodawca nie jest decyzją i nie może być zaskarżone. Kwestią tą zajął się też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który uznał, że organ powinien rozstrzygnąć wniosek w formie decyzji. Wyrok ten został jednak zaskarżony kasacyjnie przez samorządowe kolegium odwoławcze.

Czytaj także: Zajęcia rehabilitacyjne w więziennych szpitalach psychiatrycznych to fikcja >>>

Powiadomienie było decyzją administracyjną

Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który przypomniał, że do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zalicza się ich uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej oraz turnusach rehabilitacyjnych, na co wskazuje art. 10 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Sąd uznał, że nie budzi wątpliwości, że "powiadomienia o sposobie rozpatrzenia wniosku", pozostając aktem władczym i jednostronnym, rozstrzygającym o publicznym uprawnieniu jednostki, spełnia przesłanki konieczne do uznania go za decyzję administracyjną. NSA podkreślił, że na rzecz takiej tezy przemawia też domniemanie decyzyjnej formy załatwiania spraw administracyjnych.

 


Jednostka powinna mieć zdolność do obrony

Działania władcze powinny być wykonywane w formach, które stwarzają jednostce możliwość obrony jej interesów (np. poprzez prawo do wysłuchania lub prawo do czynnego udziału w ustaleniu stanu faktycznego). Natomiast w razie przyjęcia innych niż decyzja form konkretyzacji praw lub obowiązków, nie są one zazwyczaj poprzedzone postępowaniem, w ramach którego jednostce służyłyby podstawowe prawa procesowe. Dlatego NSA uznał, że rozstrzygnięcie w przedmiocie uprawnienia do uzyskania dofinansowania kosztów turnusu rehabilitacyjnego ma charakter decyzji.

 

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ - czytaj tutaj>>

Nie można wyłączyć kontroli sądu

NSA wskazał, że przyjęcie niedopuszczalności zaskarżenia negatywnego rozstrzygnięcia organu administracyjnego w przedmiocie wniosku o udzielenie środków z PFRON, prowadziłoby do wyłączenia kontroli sądowej. W konsekwencji pozbawiłoby to wnioskodawcę konstytucyjnego prawa do sądu. Przemawia za tym także fakt, że rozstrzygnięcie to podejmowane jest na zasadzie uznania, ponieważ przesłanki, jakimi kieruje się organ, dokonując wyboru wniosku o przyznanie środków, są nieostre. Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. 

Wyrok NSA z 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt I GSK 67/19