Informację o takiej zmianie w prawie minister zamieścił na Twitterze. Poinformował, że we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów omawiano ataki antyszczepionkowców na punkty szczepień oraz kierowanie gróźb wobec personelu medycznego.

To rekacja na wydarzenia z ostatnich dni, kiedy to w Polsce doszło do fizycznych ataków na punkty szczepień. W poprzednią niedzielę w nocy podpalono mobilny punkt szczepień i budynek sanepidu w Zamościu. Antyszczepionkowcy w wojskowych mundurach wkroczyli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim, by - jak twierdzili - ratować dzieci przed śmiercionośnymi szczepionkami. 

Czytaj: Agresywnych antyszczepionkowców można karać i bez nowelizacji>>

Zaproponujemy Sejmowi przyznanie pracownikom punktów szczepień statusu funkcjonariusza publicznego - potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa do szybkiego uchwalenia?

Podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier był pytany o termin wprowadzenia tej zmiany. - Zauważył, że posiedzenie izby jest w środę. - Trudno będzie zrobić to do jutra, żeby wprowadzić tego typu zmiany. Natomiast z całą pewnością, jeśli nie uda się to w tym trybie absolutnie ekstraordynaryjnym, to na kolejnym posiedzeniu (Sejmu) - poinformował we wtorek Morawiecki.

Czytaj w LEX: Premie dla lekarzy POZ za wykonanie szczepienia - zasady wypłaty oraz sprawozdawania > 

Jednak jeszcze tego samego dnia rzecznik Minitserstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał, że przepis dotyczący naruszenia nietykalności osób kwalifikujących do szczepień bądź prowadzących szczepienia przeciw COVID-19 zostanie wprowadzony do ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych w środę w Sejmie, najprawdopodobniej poprawką poselską. Andrusiewicz dodał, że po zmianie przepisów osobie, która zaatakowałaby pracownika punktu szczepień groziłoby nawet do 3 lat więzienia.

Tymczasem jeszcze we wtorek 10 sierpnia poselską poprawką do projektu ustawy wprowadzono na posiedzeniu Komisji Zdrowia przepis dotyczący naruszenia nietykalności osób kwalifikujących do szczepień bądź prowadzących szczepienia przeciw COVID-19. Zaproponowany przepis głosi, że "kto narusza nietykalność cielesną osoby prowadzącej badanie kwalifikacyjne lub szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 lub osoby pomagającej przy przeprowadzeniu badania lub szczepienia, której nie przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu podczas lub w związku z prowadzonym badaniem lub szczepieniem, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech".