Strategia została zaplanowana jako program wieloletni, obejmujący lata 2020-2030. Minister Łukasz Szumowski ma przedstawić ją Radzie Ministrów nie później niż do 30 listopada br. - Jest jeszcze chwila, ale muszą być konsultacje, przynajmniej międzyresortowe. Chcielibyśmy w pierwszej połowie października, by ten dokument trafił do konsultacji – powiedział wiceminister Gadomski.

- Mamy bardzo dużo materiału, trzeba go zsyntetyzować i uwzględnić to, że choć wszyscy mają oczekiwania, by wszystko zrobić tu i teraz, to tak się nie da. Trzeba do pewnych rzeczy podejść ewolucyjnie. Eksperci skończyli prace. Teraz pracujemy nad ostatecznym zagregowaniem – dodał wiceminister.

 

Działania mają doprowadzić do zmiany trendów epidemiologicznych w onkologii. Nowotwory złośliwe są bowiem drugą przyczyną zgonów Polaków. Rocznie w Polsce notuje się ok. 160 tys. zachorowań na nie, z czego aż 100 tys. pacjentów rocznie umiera. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 15-20 lat wzrośnie ona dwukrotnie.

Czytaj też: Przez elektroniczne recepty lekarze-emeryci mogą odejść z pracy >