Pytanie
 
Czy lista oczekujących na świadczenia w zakresie rezonansu magnetycznego może być prowadzona tylko w formie elektronicznej?
Czy musi być również prowadzona w formie papierowych wydruków?
 
Odpowiedź

Zgodnie z dodanym 1 stycznia 2015 roku przepisem art. 20 ust. 10g ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - dalej u.ś.o.z., listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, prowadzi się w postaci elektronicznej. Ustawodawca nie przewiduje, począwszy od 1 stycznia 2015 roku obowiązku prowadzenia list oczekujących w formie innej niż elektroniczna.
 

Uzasadnienie
 
Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 1 u.ś.o.z., świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Obowiązek konstytuowany przywoływanym przepisem dotyczy również świadczeń z zakresu rezonansu magnetycznego, a to z tego powodu, że świadczeniami specjalistycznymi w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, po myśli art. 5 pkt 1 u.ś.o.z. w związku z art. 5 pkt 36 u.ś.o.z., są świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielanie przez świadczeniodawców na rzecz osób niewymagających leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.

Jednocześnie wskazać należy, co rozstrzyga w zasadzie problem artykułowany w pytaniu, iż zgodnie z dodanym 1 stycznia 2015 roku przepisem art. 20 ust. 10g u.ś.o.z., listy oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, prowadzi się w postaci elektronicznej. Ustawodawca nie przewidział zatem obowiązku prowadzenia list oczekujących w formie innej niż elektroniczna.

Na marginesie powyższych rozważań wskazać jednak należy, iż jak stanowi przepis art. 20 ust. 4 u.ś.o.z., lista oczekujących na udzielenie świadczenia stanowi integralną część dokumentacji medycznej prowadzonej przez świadczeniodawcę. W konsekwencji świadczeniodawca zobowiązany jest do przestrzegania obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 roku w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania - dalej r.d.m. I tak na przykład zgodnie z § 80 pkt 7 r.d.m., dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym w szczególności wydrukowanie dokumentacji w formach określonych w rozporządzeniu. Jak stanowi z kolei § 83 r.d.m., udostępnianie dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej na żądanie uprawnionych podmiotów lub organów następuje przez przekazanie informatycznego nośnika danych z zapisaną dokumentacją, dokonanie elektronicznej transmisji dokumentacji lub przekazanie papierowych wydruków.
 
Czytaj więcej komentarzy tego autora:

Listy oczekujących obowiązkowe także dla pielęgniarskiej opieki długoterminowej >>>

Od 1 stycznia 2015 leczenie na podstawie karty onkologicznej bez skierowania >>>

Skierowania lekarskie: wyjaśniamy wątpliwości interpretacyjne >>>

Skierowania lekarskie: podstawy prawne i zakres świadczeń >>>


Lekarz może przepisywać leki refundowane, gdy on lub placówka ma umowę z NFZ >>>


Artur Paszkowski
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, od 17 lat wykładowca w Katedrze Prawa Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, współpracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (studia podyplomowe z zakresu zarządzania podmiotami leczniczymi), przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa ubezpieczeń zdrowotnych. Autor kilkuset artykułów, komentarzy i opracowań z zakresu prawa ubezpieczeń zdrowotnych i prawa medycznego. Prowadził szkolenia dla organów administracji państwowej, przedsiębiorców oraz kadry medycznej z takich dyscyplin prawniczych jak prawo ubezpieczeń zdrowotnych, prawo medyczne, prawo pracy, prawo cywilne oraz prawo podatkowe. Posiada kilkuletnią praktykę w obsłudze prawnej i podatkowej spółek prawa handlowego. Od ośmiu lat związany ze służbą zdrowia. Pasjonat kolarstwa, literatury, brytyjskich seriali i języków obcych.. Współpracuje z wydawnictwem Wolters Kluwer, z Serwisem Prawo i Zdrowie.