Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że wydał decyzję kończącą pierwsze z postępowań. Pacjent z województwa mazowieckiego, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. - To bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki - wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec.

Czytaj również: Ustawa opublikowana - od 12 lutego można składać wnioski do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych>>
 


Duże zainteresowanie, ale szczepionki bezpieczne

Biuro Rzecznika informuje przy okazji, że na bieżąco rozpatruje wnioski i prowadzi postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia zasadności przyznania świadczenia i jego wysokości. - Pierwsze tygodnie funkcjonowania Funduszu Kompensacyjnego udowadniają, że jego powołanie zainicjowane przez Rząd i wprowadzone decyzją Parlamentu, było konieczne i oczekiwane przez pacjentów. Fundusz, obsługiwany przez Rzecznika, zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek - czytamy w komunikacie Biura.

Pobierz wzór dokumentu w LEX: NOP Karta zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego >

Z informacji tej wynika, że duże zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny. - Od końca grudnia 2020 roku wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszonych zostało zaś w związku z tym 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi jedynie 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP (84 proc.) miała przy tym łagodny charakter. Z wnioskiem do Rzecznika o przyznanie świadczenia zwróciła się zaś dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych - czytamy w oświadczeniu.

Jak poinformowano, od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

Czytaj: Tylko 17,6 tys. niepożądanych odczynów po ponad 50 mln szczepionek>>