Na problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który w wystąpieniu do dyrektora Centrum e-Zdrowia stwierdza, że automatyczne przedłużanie przez system okresu izolacji bezpodstawnie ogranicza konstytucyjną wolność osobistą oraz swobody poruszania się po terytorium RP. RPO zajął się sprawą po skardze kobiety, której trojgu dzieciom przedłużono izolację w związku z wirusem SARS-CoV-2. 

Nieprawidłowości w działaniu systemu teleinformatycznego

Rzecznik - badając tę sprawę - stwierdził nieprawidłowości w działaniu systemu teleinformatycznego Ewidencja Wjazdów do Polski.  Mówi o nim § 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Z wyjaśnień Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wynika, że gdy w trakcie izolacji domowej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zlecił wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które potwierdziły obecność wirusa u badanych osób, to system automatycznie wydłuża izolację ponad jej maksymalny okres określony przepisami prawa. 

Jak zauważa RPO, w badanej sprawie pierwotny okres izolacji dzieci spowodowanej potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 wynosił 10 dni. Był zatem zgodny z § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. 

Według tego przepisu izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu  w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz POZ, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.  Jednak wprowadzenie do systemu EWP informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów diagnostycznych przeprowadzonych u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego okresu ich izolacji do 15 dni. 

Rozporządzenie tego nie przewiduje

Rzecznik stwierdza, że z rozporządzenia MZ nie wynika, aby pozytywny wynik powtórnego testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wykonanego w trakcie izolacji, stanowił podstawę wydłużenia okresu izolacji. - Przedłużenie izolacji odbywanej w warunkach domowych może nastąpić wyłącznie na podstawie decyzji lekarza POZ lub decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego -  ale jedynie w przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie na terytorium RP - czytamy w wystąpieniu.

Zdaniem RPO, automatyczne przedłużanie przez system EWP okresu izolacji - którego powodem jest otrzymanie przez osobę przebywającą w izolacji drugiego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 - nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa. Stanowi bezpodstawne ograniczenie gwarantowanej przez Konstytucję wolności osobistej obywateli i swobody poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 41 oraz art. 52 Konstytucji).

Rzecznik prosi dyrektora Centrum e-Zdrowia o zbadanie problemu i ustosunkowanie się do zarzutów.