- W ramach akcji protestacyjnej fizjoterapeuci będą 7 maja brać wolne i iść oddawać krew – mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.  – Zgodnie z prawem każdemu krwiodawcy przysługuje dzień wolnego i chcemy z tego prawa skorzystać - dodaje.

Dybek jednak zaznacza, że masowe oddawanie krwi to dopiero początek akcji protestacyjnej, bo kolejne działania zaczną się już po 8 maja. Co dokładnie będzie się wtedy działo, decyzja o tym zapadnie 27 kwietnia na Zjeździe delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ - czytaj tutaj>>

 


Maj bez fizjoterapeutów 

Przypomnijmy, że na kwietniowym Zjeździe delegatów OZZPF podjęto uchwałę o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów". Zapowiadali, że w ramach protestu będą głodować, iść masowo na zwolnienia lekarskie i strajkować.

Tomasz Dybek podkreślał, że protest jest wynikiem tego, że ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówił Tomasz Dybek. -  Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze. Fizjoterapeuci po 10 latach pracy mają od 2200- 2400 zł pensji podstawowej - dodawał.

Chorujące grupowo pielęgniarki nie popełniły przestępstwa​ - czytaj tutaj>>

 

Różne formy protestu

Tomasz Dybek podkreśla, że w maju sięgną po najbardziej restrykcyjne formy protestu, czyli będą głodować, strajkować (w wielu szpitalach są w sporze zbiorowym z dyrekcją) oraz zaczną masowo iść na zwolnienia lekarskie.

Sprawdź w LEX: Odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty >

- Na taką skalę fizjoterapeuci jeszcze nigdy nie protestowali - podkreśla Dybek. - Sytuacja jest krytyczna. Pielęgniarki i lekarze otrzymali znaczące podwyżki, a nam się tylko składa obietnice bez pokrycia - dodaje.

Sprawdź w LEX: Czy fizjoterapeuta musi mieć pieczątkę? >

Dybek przypomina, że minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie zapowiadał, że od 1 marca pracownicy medyczni, których ominęły podwyżki, mają je otrzymać, ale nic takiego się nie wydarzyło. Przewodniczący podkreśla, że w maju będą korzystając z różnych przepisów i brać wolne w pracy lub zaczną strajki.  - Chcemy takich podwyżek, jakie dostały pielęgniarki, czyli 1600 zł brutto - mówi przewodniczący.

Przypomnijmy, że rozczarowani są także diagności laboratoryjni, a na 1 czerwca manifestację zapowiedzi lekarze.  

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Jakie wykształcenie musi posiadać fizjoterapeuta, aby mógł być zatrudniony jako masażysta w publicznym podmiocie leczniczym? >

Czy fizjoterapeuta może weryfikować pacjentów ze skierowaniami z dopiskiem "cito" pod kątem pilności ich zabiegów? >

W jakiej formie powinien prowadzić dokumentację medyczną fizjoterapeuta udzielający świadczeń w podmiocie leczniczym? >