Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje do rządzących - premiera i prezesa PiS i wszystkich zarządzających w ochronie zdrowia o to, by się opamiętali! Podkreślają, że pacjenci nadal stoją w kolejkach, a lekarze na dyżurach umierają. Związek zawodowy lekarzy przypomina, że kilka tygodni temu media doniosły o kolejnym zgonie lekarza w czasie pełnienia dyżuru. Pracował na kontrakcie, miał 39 lat!

OZZL podkreśla, że śmierć lekarza wpisuje się w ciąg chyba już kilkunastu zgonów w pracy lekarzy w ostatnich latach, dlatego mówią, że już trzeba powiedzieć: dość!

" Naprawę publicznej ochrony zdrowia zacznijcie traktować w sposób poważny, co musi oznaczać radykalny i szybki wzrost nakładów na ten cel i określenie spójnego programu zmian, z uwzględnieniem usprawiedliwionych oczekiwań wszystkich uczestników systemu. Apelujemy o podjęcie poważnego dialogu z tymi, którzy na co dzień służą polskim pacjentom i walczą z trudnościami wywołanymi nieodpowiedzialnością kolejnych rządów: z przedstawicielami pracowników ochrony zdrowia, dyrektorami szpitali, przedstawicielami organów założycielskich, organizacjami pracodawców ochrony zdrowia, pacjentami" - apeluje OZZL.

 

W maju manifestacja lekarzy, a we wrześniu protest dotknie pacjentów - czytaj tutaj>>

 


Manifestacja w czerwcu 

W mediach społecznościowych wystartowała specjalna strona poparcia dla apelu o opamiętanie w ochronie zdrowia. Zapowiadają, że ich apel nie poskutkuje, to za kilkanaście tygodni zaplanują ogólnopolski protest, w którym poproszą o wsparcie pacjentów.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreśla, że opublikowane niedawno wyniki Raportu badania Ariadna udowodniły, że jeśli pytani sprawowaliby władzę to w pierwszej kolejności zajęliby się poprawą działania ochrony zdrowia, a rządzący w swoim najnowszym programie nie uwzględnili w ogóle tego obszaru.

Zobacz w LEX: Jakie są podstawy skreślenia pacjenta z listy oczekujących na realizację świadczenia? >

- Prawdopodobnie w czerwcu odbędzie się manifestacja, a później będziemy postępować zgodnie z prawem, czyli ograniczymy zatrudnienie do jednego etatu - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. - Porozumienie z lutego zawarte między ministrem zdrowia a rezydentami jest realizowane najmniejszym kosztem. Zostaliśmy wprowadzeni w błąd, bo 6 proc. w 2024 r. będzie liczone w oparciu o dane sprzed dwóch lat, a to oznacza, że pieniędzy w systemie będzie mniej.

Zobacz procedurę w LEX: Prowadzenie i okresowe oceny list oczekujących >

Bukiel podkreśla, że kolejki wzrastają zamiast maleć. - Nie ma żadnej koncepcji jak ten system na wyglądać - mówi Bukiel. - Nie wiadomo, jak mają być finansowane szpitale. Czy zostaje ryczałt? Kończy się debata dotycząca przyszłości ochrony zdrowia, ale jest to debata akademicka, z której niewiele wynika.

 

Szpitale mają po roku o miliard złotych więcej długu - czytaj tutaj>>

 

Czekają na zmiany w ustawie o zawodzie lekarza

Przewodniczący OZZL podkreśla, że irytuje ich to, że przed wyborami zostanie wydanych 40 mld zł na różne obietnice PiS, a na ochronę zdrowia nie ma więcej pieniędzy.  Inna sprawa to zmiany w ustawie o zawodzie lekarza. Pod koniec stycznia został przekazany projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, który wprowadza wiele zmian, na których zależy lekarzom, ale nie jest procedowany. 

Nowelizacja zakłada m.in.: zmniejszenie liczby specjalizacji dostępnych po stażu z 77 do 50, a wynagrodzenie rezydentów ma wzrosnąć nawet do 2,75 średniej krajowej. Projekt ustawy wprowadza także bardzo wiele zmian, wraz z nim powstały opracowane legislacyjnie projekty sześciu rozporządzeń wraz z załącznikami. Wszystkie dokumenty razem tworzą w całości tworzą podwaliny pod reformę systemu kształcenia podyplomowego i prawa pracy.

Zobacz w LEX: Jakich świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy uprawnienie do przyjmowania poza kolejnością? >

 

Kilkanaście tysięcy Polaków umiera w kolejkach

Związek zawodowy lekarzy podkreśla, że trzeba mieć świadomość, że niedobór środków na publiczną ochronę zdrowia to nie to samo, co brak środków na połączenia autobusowe czy wyprawkę dla ucznia. Tutaj brak pieniędzy przelicza się wprost na ludzkie cierpienie, a niekiedy utratę życia. OZZL podaje, że można łatwo wyliczyć, że kilkanaście tysięcy Polaków umiera w kolejkach każdego roku (choć mogłoby żyć) tylko dlatego, że rządzący mają inne priorytety niż ochrona zdrowia. Złe warunki pracy przekładają się, niestety, także na nas - pracowników systemu.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Czy w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala należy pacjentowi oddać oryginał skierowania? >

Czy można odmówić realizacji wizyty pacjentowi zgłosił się do poradni dwie godziny po wyznaczonym czasie wizyty? >