Projekt rozporządzenia przygotowany przez MSWiA w sprawie warunków wyznaczania budynków użyteczności publicznej, w których zapewnia się budowle ochronne (RD 178), to kolejny akt wykonawczy do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Celem przepisów jest zapewnienie miejsc schronienia dla odpowiedniej liczby osób.
Projekt określa, że budowle ochronne wyznacza się w budynkach użyteczności publicznej, jeżeli są one przeznaczone na potrzeby m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, opieki zdrowotnej (szczególnie w których przebywają pacjenci hospitalizowani) oraz stałego stacjonowania podmiotów ochrony ludności.
W przypadku budynków pomocy społecznej, oświaty, biurowe, kultury, turystyki i sportu, budowle ochronne muszą być wyznaczone, jeśli w części użytkowanej na potrzeby użyteczności publicznej może przebywać więcej niż 50 osób jednocześnie.
W przypadku innych budynków użyteczności publicznej, budowle ochronne wyznacza się, jeśli w części użytkowanej na potrzeby użyteczności publicznej może przebywać więcej niż 100 osób lub powierzchnia tej części przekracza 2 500 m².
Projektowane przepisy dopuszczają wyznaczenie budowli ochronnych w innych budynkach niż publiczne, jeśli spełniają określone warunki. Projekt wskazuje, że budynki użyteczności publicznej, w których wyznacza się budowle ochronne, muszą posiadać co najmniej jedną kondygnację podziemną.
Przeczytaj także: Miejsce doraźnego schronienia w dawnych kazamatach – MSWiA pokazało projekt
Okoliczności odstąpienia od zapewnienia budowli ochronnej
Projekt wskazuje też okoliczności, kiedy można odstąpić od zapewnienia budowli ochronnej, jeśli:
- nie można spełnić wymagań dla schronu lub ukrycia;
- nie ma potrzeby zapewnienia określonej liczby miejsc schronienia albo ukrycia;
- inwestycja jest ekonomicznie niezasadna;
- istnieje nieakceptowalne ryzyko związane z sytuacjami awaryjnymi lub katastroficznymi takimi jak awarie przemysłowe lub katastrofy naturalne, które mogą oddziaływać na bezpieczeństwo osób przebywających w schronie lub ukryciu;
- można zapewnić schronienie poza budynkiem użyteczności.
Projekt dopuszcza także zapewnienie budowli ochronnej poza budynkiem użyteczności publicznej, jeśli:
- odległość do innego obiektu budowlanego z budowlą ochronną nie przekracza 500 metrów;
- nie ma uwarunkowań uniemożliwiających wykorzystanie budowli ochronnej.
Zdania dla organu ochrony ludności
- Pojemność budowli będzie każdorazowo określał organ ochrony ludności - podkreśla Joanna Maj, radca prawny, SWK Legal Sebzda-Załuska Wójcik Kamińska Radcowie Prawni, ekspertka Legal Alert.
Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej terytorialnymi organami ochrony ludnością są: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda i minister właściwy do spraw wewnętrznych. I to właściwe organy ochrony ludności, na obszarze swojej właściwości miejscowej, planują niezbędną liczbę i pojemność obiektów zbiorowej ochrony, uwzględniając w szczególności liczbę ludności przebywającej na danym obszarze oraz przewidywane rodzaje zagrożeń.
- Tryb działania organów ochrony ludności określają przepisy Rozdziału 9 „Obiekty zbiorowej ochrony” ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej – wskazuje Joanna Maj.
Skąd finansowanie?
MSWiA wyjaśnia, że ewentualne przystosowanie obiektów do parametrów spełniających wymogi dla budowli ochronnych, na podstawie decyzji właściwego organu ochrony ludności, będzie realizowane przez przedsiębiorców branży budowlanej. Natomiast skala i zakres zaangażowania podmiotów gospodarczych w ten proces nie jest możliwa do bliższego oszacowania, ponieważ będzie uzależniona od decyzji właściwych organów ochrony ludności z uwzględnieniem możliwości zapewnienia ochrony ludności na danym obszarze oraz zasadności ekonomicznej.
Resort wyjaśnia też, że zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej będzie można sfinansować z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, a także ze środków Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Ludności.
Projekt trafił właśnie do opiniowania, uzgodnień i konsultacji publicznych.