Przygotowywanie ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła – zapowiedział już we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przygotowywany przez ministerstwo klimatu i środowiska mechanizm ma uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców. Projekt ustawy, zgodnie z jego zapowiedziami ma powstać do czwartku. Szacowany koszt, jaki miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.

W środę z kolei, wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na senackiej komisji gospodarki i innowacyjności zapowiedziała, że resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami zarówno dla ciepła systemowego, które w Polsce jest dostarczycielem ciepła do ponad 5,4 mln gospodarstw domowych, ale również nad rozwiązaniami dotyczącymi tych gospodarstw domowych, które opalają swoje domostwa innymi rodzajami opału, obejmującymi pellet, olej czy LPG.

 

Na razie obowiązują rozwiązanie dotyczące wsparcia gospodarstw domowych oraz wspólnot i spółdzielni wprowadzone ustawą z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Rozwiązania ustawy przewidują, że mogą oni teoretycznie kupić węgiel kamienny, brykiet lub pelet z węgla kamiennego po preferencyjnej cenie 996,60 zł brutto za tonę. Pod warunkiem, że źródło ciepła zgłosiły do ewidencji emisyjności. Przeczytaj więcej: Ustawa o dopłatach do węgla po preferencyjnej cenie już obowiązuje.

Rząd chce dopłatę do węgla zastąpić rozwiązanym rozwiązaniem – dodatkiem węglowym w wysokości 3 tys. zł  dodatek osłonowy w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem że głównym źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny, brykiet lub pelet z węgla kamiennego. Więcej o proponowanym rozwiązaniu w tekście: Będzie dodatek osłonowy bis, tym razem hojniejszy. Projekt ustawy jest obecnie procedowany w Senacie.