Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Z powodu wzrostu wartości nieruchomości burmistrz miasta nałożył na właścicielkę działki opłatę adiacencką. Przyczyną wzrostu wartości była budowa kolektora kanalizacji sanitarnej z wykorzystaniem środków gminnych.

Od decyzji właścicielka wniosła odwołanie. Jej zdaniem cała inwestycja została wykonana na jej działce, a nie na gruntach gminy. Co oznacza, że wartość działki nie wzrosła lecz obniżyła się na skutek wprowadzenia na działkę instalacji sanitarnej, co doprowadziło do wyłączenia części jej gruntu z użytkowania.

WSA uznał, iż skarga zasługuje na uwzględnienie, jednak z innych powodów niż wskazywała właścicielka działki.


Sąd ustalił bowiem, iż organ odwoławczy oparł się na opinii rzeczoznawcy, która straciła swą aktualność, nie żądając jednocześnie jej potwierdzenia.


Ustalenie opłaty adiacenckiej następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, który określa wartość nieruchomości. Operat szacunkowy może być wykorzystywany przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia. Termin ten dotyczy także organu odwoławczego.
Po upływie tego terminu posługiwanie się nim jest możliwe dopiero po potwierdzeniu jego aktualności przez rzeczoznawcę majątkowego. Potwierdzenie takie następuje przez umieszczenie stosownej klauzuli w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę, który go sporządził.
Brak potwierdzenia aktualności operatu szacunkowego nie pozwala na rozstrzygnięcie, czy dane stanowiące podstawę wyceny i w efekcie oparta na nich opłata jest zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy – podkreślił WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SA/Gd 128/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.