Iwona P. zwróciła się do burmistrza Kościerzyny o wypłatę dodatku węglowego. Ten poinformował ją, że pozostawia wniosek bez rozpoznania, wobec faktu, że dla adresu, który podała we wniosku dodatek węglowy został już wypłacony. Iwona P. najpierw skierowała ponaglenie do organu nadrzędnego nad burmistrzem (SKO w Gdańsku), a następnie wniosła skargę do sądu administracyjnego na bezczynność organu w rozpoznaniu jej sprawy.

W odpowiedzi, burmistrz wyjaśnił, że jego zdaniem, zamiarem ustawodawcy było powiązanie wypłaty dodatku węglowego z danym adresem. Nie można zatem dwukrotnie wypłacić tego samego świadczenia na ten sam adres gospodarstwa domowego.

 

Kolejny wniosek pozostawia się bez rozpoznania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę i zobowiązał organ do rozpoznania wniosku Iwony P.

Wyjaśnił, że burmistrz zastosował w tej sprawie przepis art. 2 ust. 3b ustawy o dodatku węglowym zgodnie z którym w przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, dodatek wypłaca się temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Późniejsze wnioski pozostawia się wówczas bez rozpoznania.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób ustalić, kto pierwszy złożył wniosek o ustalenie prawa do dodatku węglowego pod tym samym adresem zamieszkania? >

Od reguły pozostawienia kolejnego wniosku o wypłatę dodatku bez rozpoznania istnieje jednak wyjątek. Zgodnie z art. 2 ust. 3c ustawy, w przypadku, gdy w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem w odrębnych lokalach, należy dalej procedować wniosek o przyznanie dodatku węglowego, dla tego gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Sprawdź w LEX: Czy możliwe jest przyznanie stronie odwołującej się do SKO dodatku węglowego, jeśli nie wyodrębniła odrębnego lokalu? >

W tej sprawie nie było wątpliwości, że skarżąca złożyła wniosek o wypłatę dodatku węglowego w tym samym dniu co zamieszkały w tym samym budynku Robert C. Natomiast z jego deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, wynikało, że w pod podanym przez niego adresem znajduje się budynek wielorodzinny, z dwoma lokalami mieszkalnymi ogrzewanymi kotłami na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy), jeden z automatycznym podawaniem paliwa, drugi z ręcznym podawaniem paliwa (zasypowy).

Biorąc tę okoliczność pod uwagę, zdaniem sądu, pozostawienie wniosku skarżącej bez rozpoznania było przedwczesne.

Sprawdź w LEX: Czy należy się dodatek węglowy dla osoby która mieszka w oddzielnym budynku ale pod tym samym adresem? >

 

Wątpliwości co do adresu należało wyjaśnić

Organ, zgodnie z art. 2 ust. 3d ustawy powinien bowiem najpierw przeprowadzić wywiad środowiskowy i jeżeli stwierdziłby, że zachodzą podstawy do przyznania żądanego świadczenia, przyznać je w drodze decyzji administracyjnej. Dopuszczalne i zgodne z prawem było zatem pozostawienie wniosku skarżącej bez rozpoznania, dopiero po ustaleniu, iż do dnia 30 listopada 2022 r. nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem w odrębnych lokalach.

W praktyce należało wezwać Iwonę P. do wskazania, czy w powyższej kwestii poczynione zostały jakiekolwiek kroki formalne, prowadzące do wyodrębnienia lokalu, względnie do złożenia przez nią oświadczenia o braku możliwości wyodrębnienia lokalu w przewidzianym terminie. Wezwanie to należało zapatrzyć w pouczenie, iż niezastosowanie się do wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania zgodnie z formułą wyrażoną wprost w art. 2 ust. 3b ustawy o dodatku węglowym. Jednocześnie wskazane było przeprowadzenie wywiadu środowiskowego celem ustalenia zamieszkiwania pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.

Sprawdź w LEX: Jakie przepisy należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu odrębności lokali w budynku jednorodzinnym, jeżeli nie zostały wyodrębnione w sposób formalny przez instytucje do tego powołane? >

Co oczywiste, w przypadku wykazania przez skarżącą, że do 30 listopada 2022 r. nie możliwości ustalenia odrębnego adresu dla lokalu zajmowanego przez nią i członków jej rodziny, jak i poczynienia przez organ ustaleń wykluczających zamieszkiwanie pod jednym adresem, w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania burmistrz powinien wydać, zgodnie z art. 2 ust. 16 ustawy o dodatku węglowym, decyzję administracyjną odmawiającą przyznania dodatku węglowego. Tymczasem, pozostawiając wniosek skarżącej bez rozpoznania organ dopuścił się zarzucanej mu bezczynności.

Wyrok WSA w Gdańsku z 11 maja 2023 r. III SAB/Gd 69/23

 

Nowość