Pytanie

Dyrektor szkoły podstawowej, do której 1 września 2017 r. włączono gimnazjum, wręczył we wrześniu głównej księgowej pismo o przeniesieniu w trybie art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych na stanowisko zastępcy głównego księgowego, z zachowaniem wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie przez okres 6 miesięcy. Jednocześnie w piśmie określono wysokość wynagrodzenia po upływie 6 miesięcy (tj. od kwietnia 2018 r.). Obecnie podjęto decyzję o obniżeniu wynagrodzenia do niższego poziomu od kwietnia 2018 r. Czy w takim wypadku należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia), czy aneksować pismo z września?

Odpowiedź

W tym zakresie należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, bądź zawrzeć porozumienie zmieniające.

Uzasadnienie

Generalne zasady kształtowania stosunku pracy pracowników samorządowych ujęte zostały w ustawie z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U z 2016 r. poz. 902) – dalej u.p.s. Niemniej jednak, z uwagi na nieuregulowanie w jej treści kwestii dotyczących zmian warunków pracy i płacy pracowników samorządowych, zastosowanie w tym zakresie, na podstawie odesłania z art. 43 ust. 1 u.p.s., będą miały przepisy ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p.

Zgodnie z art. 42 k.p. pracodawca chcąc wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy zobowiązany jest zachować wymogi przewidziane dla wypowiedzenia definitywnego, czyli w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony – wskazanie przyczyny wypowiedzenia zmieniającego, jak i powiadomienia organizacji związkowej. Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane w momencie przekazania pracownikowi nowych warunków na piśmie.

Dodatkowo, zmiany w zakresie warunków pracy i płacy można dokonać również na zasadzie porozumienia zmieniającego, które nie wiąże się z obowiązkiem zachowania dodatkowej formalnej procedury jak w przypadku wypowiedzenia zmieniającego, jednakże dla swojej skuteczności wymaga wyraźnej zgody pracownika.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów