Takie przepisy zawarto w projektowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzeniu w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy SIO. Wspomniane wyżej organy będą musiały złożyć wniosek do wojewody jako organu upoważniającego do dostępu do bazy danych SIO. W dalszej kolejności organy te z kolei udzielą analogicznych upoważnień dyrektorom szkół.

Wniosek składany będzie na formularzu (zamieszczonym na portali systemu informacjo oświatowej) w formie elektronicznej. W projekcie rozporządzeni zapisano, iż organ wydający upoważnienie sprawdza poprawność danych zawartych we wniosku z danymi zgromadzonymi w innych rejestrach, przede wszystkim w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. W terminie do 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku osoba, której ma być udzielone upoważnienie, będzie musiała zgłosić się z dowodem tożsamości do siedziby organu upoważniającego, by potwierdzić swoją tożsamość. Dokument upoważnienia wydawany będzie w dwóch egzemplarzach, w sposób poufny (w wydzielonym pokoju lub w specjalnej kopercie). Przyjęcie takiego trybu nastąpiło w wyniku postulatów zgłaszanych przez opinię publiczną podczas prac nad ustawą o SIO i wynikających z obaw niedozwolonego pozyskiwania danych z systemu.

MEN zakłada, iż projektowane rozporządzenie nie wpłynie na budżet JST, bowiem procedura weryfikacji dostępu do bazy danych SIO nie wymaga od jej użytkowników zakupu dodatkowego sprzętu do obsługi systemu nadawania upoważnień. Autorzy projektu zwracają uwagę, iż nie jest przewidziana również konieczność zatrudnienia dodatkowych osób, które miałyby wykonywać czynności związane z weryfikacją dostępu do bazy SIO. Zadania w tym zakresie będą mogły zostać przydzielone osobom, które w JST dotychczas zajmowały się obsługą obecnego SIO.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl