W sobotę po północy wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe. Polacy będą mogli wrócić do Polski, ale tylko transportem drogowym i to przez wyznaczone na granicach miejsca. Na wszystkich granicach przywrócono pełne kontrole.

 

Premier: Uczelnie będą zamknięte przez dwa tygodnie>>

 

Infolinia dotycząca możliwości przekraczania granic

Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Ograniczenia mają związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880 - poinformował w sobotę resort spraw zagranicznych.  Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani czternastodniowej domowej kwarantannie.

 

Straż Graniczna sprawdza wszystkich podróżujących

Na granicach zachodniej, południowej i z Litwą zostaną od niedzieli przywrócone posterunki Straży Granicznej, a pozostałe przejścia będą zablokowane; kwarantanna dla przyjeżdżających - co do zasady - będzie domowa - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w sobotę w RMF. Straż Graniczna jest przygotowana do wprowadzenia ruchu tymczasowego w wyznaczonych miejscach.
- Będą wyznaczone miejsca, gdzie będzie można przekraczać granice. Inne miejsca, które dają taką możliwość, ale nie są do tego wyznaczone, będą po prostu zablokowane. Drogi będą zablokowane - powiedział. Dodał, że granice patrolować ma więcej niż normalnie oddziałów Straży Granicznej i wojska, a kontrola może być też prowadzona przy pomocy fotokomórek i patroli z powietrza.

 

 


 

Kontrole graniczne przywrócone

Od niedzieli, na mocy rozporządzenia MSWiA zostaną przywrócone tymczasowo kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową w strefie Schengen. Kontrola zostaje przywrócona tymczasowo do 24 marca, ale okres ten może zostać wydłużony.

 

Kontrolę graniczną osób przywraca się tymczasowo:

  • na granicy państwowej z Republiką Czeską;
  • na granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec;
  • na granicy państwowej z Republiką Litewską;
  • na granicy państwowej z Republiką Słowacką;
  • w portach morskich stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen; 6)   w portach lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen

 

Wykaz zawiera załącznik do rozporządzenia  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną (Dz. U. poz. 434). Ograniczony natomiast zostanie ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Braniewo-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Głomno-Bagrationowsk, Skandawa-Żeleznodorożnyj, Grzechotki-Mamonowo II; z Białorusią: Kuźnica Białostocka-Grodno, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestowica, Zubki Białostockie-Bierestowica, Siemianówka-Swisłocz, Kukuryki- Kozłowiczy, Terespol-Brześć; z Ukrainą: Dorohusk-Jagodzin, Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, Hrebenne-Rawa Ruska (drogowe), Werchrata-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Przemyśl- Mościska.

 

Do odwołania zostanie zawieszony ruch na przejściach granicznych - z Rosją: Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo; z Białorusią: Rudawka-Lesnaja, Białowieża-Piererow, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Czeremcha-Wysokolitowsk; z Ukrainą: Zosin-Ustiług, Dołhobyczów-Uhrynów, Hrebenne-Rawa Ruska (kolejowe), Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie, Krościenko-Smolnica i Krościenko-Chyrów.