"Jestem przekonany, że tego typu rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów i znacząco wpłynie na poprawę jakości podróżowania" - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

System tworzyć będzie 65 nowoczesnych, elektronicznych tablic, które m.in. wyświetlą aktualną godzinę, przewidywany czas przyjazdu pojazdów (z podaniem numeru linii) oraz informacje dodatkowe, np. o awariach czy czasowych zmianach. Projekt będzie kosztował prawie 4,5 mln zł.

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie, dostawę i wdrożenie systemu z firmą GMV Innovating Solutions. Firma dostarczy i zamontuje 63 jednostronne, trzywierszowe oraz dwie dwustronne ośmiowierszowe elektroniczne tablice informacyjne wraz z urządzeniami do komunikacji z serwerem i systemem nagłośnienia.

System obejmie ok. 90 proc. przystanków tramwajowych w Toruniu. Pominięto w nim tylko miejsca o najmniejszym natężeniu ruchu pasażerów, m.in. pętle końcowe.

Zamontowanych zostanie 40 urządzeń lokalizujących pojazdy dzięki systemowi GPS, a stanowiska dyspozytorskie oraz nadzoru ruchu otrzymają nowe wyposażenie. Wszystkie urządzenia zostaną zamontowane, skonfigurowane i uruchomione przez wykonawcę, a dyspozytorzy ruchu tramwajowego odbędą niezbędne szkolenie.

Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu", wartego ok. 86 mln zł. Jednym z jego elementów jest budowa nowej linii tramwajowej na Bielany, do kampusu uniwersyteckiego.

System informacji zostanie uruchomiony po oddaniu do użytku linii na Bielany, co jest planowane na październik 2013 r. Całość inwestycji modernizujących transport miejski jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013. (PAP)

olz/ amac/ jbr/