Informacja PKW po zakończeniu głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła ponad 50 proc. Według sondażu Ipsos wyniosła 51,3 proc. 

Czytaj też: Frekwencja i wyniki w wyborach samorządowych 2018

- Wyniki będą nie wcześniej niż na przełomie wtorku i środy - ocenił przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.
 

Niektórzy wyborcy nie mogli zagłosować

Niektórzy wyborcy, którzy wnioskowali o dopisanie do spisu wyborców przez internet, nie mogli zagłosować. Według Ministerstwa Cyfryzacji i PKW o powody należy pytać organy gmin. 

4 listopada odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast tam, gdzie włodarzy nie wybrano w pierwszej turze.

Informacja PKW według stanu na godz. 17

Frekwencja w wyborach samorządowych według stanu na godz. 17 wyniosła 41,65 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na kolejnej konferencji prasowej. Najwyższa była w woj. mazowieckim - 45,31 proc. oraz w Świętokrzyskiem - 43,95 i Podlaskiem - 42, 97. Najniższą zanotowano do tej pory w woj. opolskim - 37,03 proc.

Do godz. 16 doszło do 595 incydentów.

Informacja PKW według stanu na godz. 12

Frekwencja w wyborach samorządowych według stanu na godz. 12 wyniosła 15,62 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Były przypadki, że osoby, które próbowały dopisać się do listy wyborców przez Internet w ostatnich dniach, nie otrzymały odpowiedzi i nie mogły głosować w miejscu zamieszkania. 

Liczba incydentów wzrosła do 416 incydentów. Zatrzymane zostały trzy osoby, min. z powodu niszczenia kart do głosowania i używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe. Incydenty te według PKW nie mają wpływu na głosowanie.

Informacja PKW według stanu na godz. 10

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji o godz. 10, doszło do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. Na razie nie ma decyzji o przedłużeniu ciszy wyborczej. Bezpieczeństwo i porządek publiczny m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych zapewnią policjanci. Policji należy też zgłaszać wszelkie incydenty związane z naruszeniem prawa.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji o godz. 10, zgodnie z meldunkami Komendy Głównej Policji w działania związane z akcją wyborczą jest ponad 28 tys. policjantów, używających 12, 8 tys. pojazdów służbowych.

Incydenty naruszenia ciszy wyborczej

Jak poinformował sędzia Wiesław Błuś, do godz. 10 doszło na terenie kraju do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. - Dotyczyły one głównie zakłócania spokoju, porządku publicznego, prowadzenia agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej, uszkodzenia lub usuwania materiałów wyborczych – wyjaśnił.

Lokale wyborcze otwarte, kilka przypadków opóźnień

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz PKW powiedziała, że prawie wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie. W Lublinie w jednej komisji doszło do włamania do budynku, więc otwarto ją o godz. 7.30. – Problemu tu nie było, bo w tym czasie nie było wyborców – dodała.

W dwóch lokalach w gminie Bircza nie było prądu, co spowodowało ich otwarcie z opóźnieniem, zgodnie z uchwałami obwodowych komisji o 13 minut przedłużona będzie cisza wyborcza. Według Magdaleny Pietrzak uchwałę OKW może jednak uchylić komisarz wyborczy, który analizuje sytuację pod kątem problemów spowodowanych przez awarię dla wyborców.

- Zdaniem PKW nie jest zasadne przedłużać ciszę wyborczą, ponieważ wszyscy przybyli w tym czasie wyborcy mieli możliwość głosowania – podkreśliła.

W jednej z gmin w delegaturze w Krakowie na karcie do głosowania brakowało jednego z kandydatów. Karty zostały poprawione i głosowanie odbywa się.

- Cały czas dokonywane są zmiany w składach komisji wyborczych, są one uzupełniane na bieżąco i składy właściwe pracują – oświadczyła szefowa KBW.

 

Jak i gdzie należy głosować?

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tysięcy radnych w gminach, powiatach i województwach oraz 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ważne będą głosy z jednym prawidłowo postawionym znakiem X na każdej karcie wyborczej.

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Informacje o tym, w jakim lokalu głosujemy, można znaleźć na stronie internetowej gminy, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, na słupach ogłoszeniowych i w lokalnej prasie.

Czytaj też: Wybory samorządowe w niedzielę, PKW przypomina, jak oddać głos

Do końca głosowania trwa cisza wyborcza

Do czasu zakończenia wyborów należy przestrzegać przepisów prawa. Naruszeniami są m.in.:

  • naruszenie ciszy wyborczej
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym
  • usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania
  • agresja i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej.

 

Jak przypomina policja, za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj też Naruszenie ciszy wyborczej to wykroczenie, incydenty należy zgłaszać policji

 

Zobacz też 10 najważniejszych problemów wyborczych dla jednostek samorządu terytorialnego