Czy pracodawca (jednostka samorządowa), chcąc uchronić się przed skutkami kradzieży swojego mienia, niezbędnego do prawidłowej pracy na danym stanowisku, np. sprzęt biurowy, komputerowy, telefony stacjonarne itp. może zobowiązać pracowników do podpisania oświadczenia o odpowiedzialności materialnej na podstawie przepisów art. 114-127 Kodeksu pracy?

W jakich instytucjach lub na jakich stanowiskach pracy mają zastosowanie ww. przepisy?

Jakie są granice odpowiedzialności materialnej urzędników i pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi w jednostce samorządowej?

Co powinno zawierać tego typu oświadczenie, jakie dokumenty potwierdzają przekazanie mienia pracownikowi?

Odpowiedź

Pracodawca samorządowy może zastosować przepisy kodeksowe o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych , w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Oznacza to, że do pracowników samorządowych mogą mieć zastosowanie przepisy k.p. odnośnie odpowiedzialności materialnej oraz odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi.

Przepisy te mogą dotyczyć pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych jak i nieurzędniczych. Dotyczą także pracowników mianowanych zatrudnionych przed 1 stycznia 2009 r. na podstawie poprzednich przepisów (art. 54 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych ) zatrudnionych w jednostkach samorządowych, do których stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych , tj. w jednostkach wymienionych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych .

Zgodnie z art. 124 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:

  • pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
  • narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty,
  • a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,

odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.


W celu ustalenia odpowiedzialności materialnej należy z pracownikiem zawrzeć odrębną umowę o powierzenie mienia, wskazującą szczegółowo przedmioty i ich wartość. Po stronie pracodawcy samorządowego umowę powinien zawrzeć kierownik jednostki lub osoba wykonująca obowiązki pracodawcy. Przekazanie i odbiór (np. w związku z zakończeniem stosunku pracy, wymianą sprzętu) mienia może nastąpić na podstawie odrębnego protokołu zdawczo-odbiorczego.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)