Konkurs został ogłoszony po tym jak marszałek województwa odwołał w sierpniu z tego stanowiska Roberto Skolmowskiego. Zarząd województwa wypowiedział mu umowę z powodu złej sytuacji finansowej placówki. Po zleconym przez władze samorządowe województwa audycie finansowym okazało się, że placówka ma ponad 5 mln zł długu i utraciła płynność finansową.

Jak powiedział w poniedziałek PAP dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku Anatol Wap, kandydaci swoje oferty mogli składać do 31 października, ale ponieważ jest to konkurs ogólnopolski, czekano jeszcze na zgłoszenia wysłane pocztą.

Wśród kandydatów jest m.in. pełniący obowiązki dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, kierownik muzyczny placówki Michał Klauza, dyrygent Opery Kameralnej w Warszawie Zbigniew Graca czy dyrektor orkiestry kameralnej Sinfonietta Polonia Janusz Powolny.

Wap powiedział, że spodziewał się, iż konkurs będzie cieszył się większym zainteresowaniem. Ale - jak podkreślił - na razie nie może ocenić kandydatów, bo znane są tylko nazwiska, a ich oferty zostaną otwarte dopiero po powołaniu komisji konkursowej.

Ta ma zostać zwołana przez nowy zarząd województwa - zapowiedział w ubiegłym tygodniu na ostatniej sesji sejmiku tej kadencji marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Ocenił też, że trzymiesięczne zarządzanie operą przez Tanajewskiego "pozytywnie odbiły się na budżecie placówki". Dodał, że placówka nie generuje już długów i nie będzie potrzebowała wsparcia finansowego ze strony budżetu województwa. Mówił, że zadaniem nowego dyrektora będzie opracowanie planu zredukowania zadłużenia, które ma obecnie opera.

Kandydaci na dyrektora w ramach konkursu musieli też złożyć koncepcję funkcjonowania opery pod względem programowym, organizacyjnym i finansowym na trzy sezony artystyczne. W warunkach konkursowych znalazły się zapisy, że kandydaci powinni posiadać wykształcenie wyższe (preferowane będą prawo, ekonomia i zarządzanie), co najmniej trzyletni staż pracy w dziedzinie kultury i pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz doświadczenie w pozyskiwaniu środków, przede wszystkim z UE.

Zadaniem komisji będzie ocena złożonych ofert pod względem formalnym i merytorycznym, a wyniki tych ocen zostaną przedstawione minister kultury. Minister kultury Małgorzata Omilanowska (która w sierpniu była w Białymstoku na otwarciu festiwalu Wschód Kultury-Inny Wymiar) mówiła dziennikarzom, że w przypadku takich instytucji rekomenduje, by placówką zarządzały dwie osoby - menedżer i dyrektor artystyczny. To rozwiązanie zostało uwzględnione przez zarząd województwa.

Nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej został otwarty w 2012 roku. Jego budowa była dofinansowywana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera kosztowała ponad 220 mln zł i była jedną z największych w ostatnich latach inwestycji kulturalnych w Polsce. (PAP)