Dwie trzecie Polaków wysoko ocenia samorządy
Aż 67 proc. badanych przez CBOS wysoko ocenia działalność samorządów. Wyższy wskaźnik ocen 69 proc. osiągnął tylko prezydent. Natomiast aż 66 proc. respondentów wypowiada się krytycznie o pracy parlamentu.
W badaniu zaznaczono też, że od lutego minimalnie poprawiły się opinie o funkcjonowaniu samorządów lokalnych. Działalność władz w swojej miejscowości pozytywnie ocenia 2/3 badanych (67 proc.; wzrost o 4 pkt. proc.), a negatywnie 21 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Zwrócono uwagę, że "zadowoleni z pracy samorządowców zauważalnie częściej są mieszkańcy wsi niż miast".
Oceny prezydenta natomiast nieco spadły. Aktywność prezydenta Komorowskiego dobrze ocenia ponad dwie trzecie Polaków (69 proc., od lutego spadek o 2 punkty), a niemal jedna czwarta (23 proc., wzrost o 2 punkty) krytykuje tę prezydenturę.
CBOS podaje, że w marcu notowania parlamentu są nieco lepsze niż w lutym, "jednak nie wpływa to na ogólną wymowę społecznych ocen pracy obu izb" parlamentu. Krytycznie o działalności Sejmu wypowiada się 2/3 badanych (66 proc.), co oznacza spadek o 5 pkt. proc. w porównaniu do badania lutowego. Przeciwne zdanie na temat pracy posłów ma 1/5 respondentów - 20 proc. (wzrost o 2 pkt. proc). 14 proc. ankietowanych nie ma zdania na temat pracy Sejmu. Działalność Senatu negatywnie ocenia z kolei niemal połowa ankietowanych - 49 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Pozytywnie o pracy senatorów wypowiada się 26 proc. badanych (wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu do badania w lutym). 25 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) pytanych odpowiedziało "trudno powiedzieć". (ks/pap)
Czytaj: CBOS: stabilne opinie o samorządzie>>>
ID produktu: 40162064 Rok wydania: 2015
Tytuł: LEX dla Samorządu Terytorialnego PLUS>>>




