Jak podkreśla Fundacja, dotychczasowe doświadczenia wyborów samorządowych i sondaże opinii publicznej pozwalają przewidywać, jaka będzie frekwencja w zbliżających się wyborach samorządowych, czym będą wyróżniać się głosujący, a także co może kierować ich decyzjami.

Więcej wyborców z miast czy wsi?

Podczas debaty uczestnicy przyjrzą się, jak frekwencja i wyniki zmieniają się w zależności od wielkości gminy i lokalnej sytuacji politycznej. Z doświadczeń wynika, że mieszkańcy większych miast głosują w wyborach samorządowych mniej chętnie niż mieszkańcy wsi i małych miast. Być może jednak – na co wskazują ostatnie sondaże – w 2018 roku będziemy mieć do czynienia z większą mobilizacją elektoratu wielkomiejskiego i relatywną demobilizacją elektoratu wiejskiego.

Od dłuższego czasu badania opinii publicznej potwierdzają, że wybory samorządowe są oceniane jako najważniejsze wśród różnych wyborów odbywających się w kraju. Jednocześnie spośród wyborów samorządowych te do sejmików Polacy uznają za najmniej interesujące. Czy kampania wyborcza i zachęcająca do głosowania będzie skuteczna? – pyta Fundacja.

Czytaj też: Głosować będą mogły tylko osoby będące w spisie wyborców; ostatnie dni na dopisanie

Doświadczenie w pracy samorządowej ważne dla wyborców

Podczas debaty odbędzie się dyskusja, jaka była dotąd realna pozycja sejmowych partii politycznych w samorządach różnych szczebli oraz co wyróżnia ugrupowania lokalne. Czy w tych wyborach większa aktywność ogólnopolskich partii politycznych przełoży się na zachowania wyborców? Dotychczas wyborcy na szczeblu lokalnym przede wszystkim cenili sobie doświadczenie w pracy samorządowej, na czym korzystali urzędujący włodarze. Ważne było też miejsce zamieszkania kandydatów w ich najbliższej okolicy. Tylko dla 30 proc. Polaków ważne jest, jaką partię reprezentują kandydujący.

Spotkanie pozwoli podsumować, co już wiadomo na podstawie rozmaitych badań opinii publicznej o tym, ilu Polaków w najbliższych wyborach samorządowych pójdzie zagłosować i kto zdobędzie władzę w wielkich miastach i sejmikach wojewódzkich.

W dyskusji udział wezmą:

  • Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński)
  • Adam Gendźwiłł (Uniwersytet Warszawski)
  • Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS)
  • Marta Żerkowska-Balas (Uniwersytet SWPS)

Spotkanie poprowadzi Anna Materska-Sosnowska z Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Debata jest organizowana we współpracy z portalem Oko.press, tygodnikiem Newsweek Polska i Wolters Kluwer, wydawcą portalu Prawo.pl.

Debata odbędzie się w Fundacji im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie we wtorek, 16 października, w godzinach 15.00 – 17.30.

Relację online będzie mozna obejrzeć na FB Fundacji Batorego oraz FB Prawo.pl Samorząd i administracja.

Rejestracja online TUTAJ

Zobacz też komentarz praktyczny Zadania jst przy organizacji wyborów samorządowych w 2018 r.