To reakcja na postulat branży handlowej. Także handlowa Solidarność postuluje, by pracownicy sklepów mogli odmówić obsługi klientów nierespektujących obostrzeń sanitarnych - np. osób bez maseczek ochronnych. Pod skierowanymi w tej sprawie wystąpieniami do ministrów: zdrowia - Łukasza Szumowskiego, oraz rodziny, pracy i polityki społecznej - Marleny Maląg, podpisali się szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara oraz wiceszef Rady Krajowej Sekcji Pracowników Handlu "S" Dariusz Paczuski.

Czytaj: Powiaty żółte i czerwone z większymi obostrzeniami - maski także na wolnym powietrzu>>
 

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę, że resort w trybie pilnym chce doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają.

Rzecznik rządu powiedział w piątek, że jeżeli potrzebne w tym zakresie zmiany nie mogą być przyjęte w rozporządzeniach, to oczywiste jest, że muszą być przyjęte na następnym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 14 sierpnia.