Chodzi o firmę Assay Management, która zajmuje się pozyskiwaniem klientów na rzecz Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna (Assay ASI) i zachęca do zawarcia oferowanego przez nią porozumienia wekslowego. Według firmy jest to pewna inwestycja ze stałym oprocentowaniem i regularnie wypłacanymi odsetkami. Deklaracjom korzyści z zakupu weksli inwestycyjnych towarzyszy zapewnienie o objęciu działalności Grupy Assay nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Zarzut i ostrzeżenie konsumenckie

Za rozpowszechnianie powyższych informacji Prezes UOKiK postawił spółce Assay Management zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Postępowanie prowadzone jest również przeciwko Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna (Assay ASI), która jest wystawcą weksli, oraz przeciwko osobom zarządzającym Grupą Assay. Obu spółkom grozi kara do 10 proc. obrotu, a członkowie zarządu mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej do 2 mln zł.

Informacje zgromadzone w toku postępowania wykazały, że istnieje duże ryzyko utraty przez konsumentów zainwestowanych środków. Z tego względu Prezes Urzędu zdecydował o wydaniu ostrzeżenia konsumenckiego dotyczącego Assay ASI.

Czytaj w LEX: Legitymacja do wytaczania powództw na rzecz konsumentów >

Jak wynika z ustaleń UOKiK, informacje przekazywane konsumentom mogą wprowadzać w błąd co do pewności uzyskania przyszłych korzyści finansowych z inwestycji w porozumienie wekslowe Assay ASI, które w rzeczywistości nie daje gwarancji deklarowanych przez spółkę zysków. Podobnie zapewnienia o objęciu działalności Grupy Assay nadzorem KNF mogą sugerować, że takiej kontroli podlega także promowana oferta „weksli inwestycyjnych”, co jest niezgodne z prawdą.

 


Pozyskanie kapitału z ryzykiem

UOKiK stwierdza, że za przekazane przez konsumentów w ramach porozumienia wekslowego środki, Assay ASI nabywa udziały oraz akcje w start-upach. Warunkiem otrzymywania wypłat jest stabilne funkcjonowanie tych podmiotów, które jednak, będąc w początkowej fazie rozwoju i oferując innowacyjne rozwiązania, niosą ryzyko utraty płynności finansowej. Co więcej, samo posługiwanie się w relacjach z konsumentami wekslem, w sposób w jaki robi to Assay ASI, jest sprzeczne z jego funkcją. Spółka wykorzystuje go w celu pozyskania kapitału, co skutkuje przeniesieniem na konsumentów ryzyka prowadzonej działalności inwestycyjnej. Gwarantem bezpieczeństwa takiego produktu jest jedynie wypłacalność jego wystawcy.

- Spółka Assay Management przekazuje nieprawdziwe informacje o pewności uzyskiwania korzyści finansowych z oferowanych przez Assay ASI porozumień wekslowych. Konsumenci mają prawo zakładać, że kierowany do nich przekaz jest rzetelny, nie wprowadza w błąd i uwzględnia wszystkie istotne informacje - na tej podstawie podejmują decyzje odnośnie zarządzania swoimi oszczędnościami – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: UOKiK: „Kwit dochodowy” to nie zawsze korzystna inwestycja>>

Wypłacalność firmy zabezpieczeniem weksla

UOKiK zwraca uwagę, że w przepisach nie istnieje pojęcie „weksla inwestycyjnego”. Zostało ono wymyślone przez przedsiębiorców na określenie kolejnego produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału. Gwarantem bezpieczeństwa „weksla inwestycyjnego” jest jedynie wypłacalność jego wystawcy – nie są one zabezpieczone systemem gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ani nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj w LEX: Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu weksla >

UOKiK podkreśla, że w przypadku upadłości wystawcy weksli, konsumenci mogą nie odzyskać swoich pieniędzy. Oferty błędnie informują o gwarantowanej stopie zwrotu i pewności wypłat zysku – tymczasem inwestycja jest obarczona poważnym ryzykiem.
Weksel nie jest prawem uczestnictwa w alternatywnej spółce inwestycyjnej. Nie mają tu zastosowania przepisy i wymagania dotyczące publicznej emisji papierów wartościowych. Oznacza to, że konsumenci mogą nie otrzymać rzetelnych informacji o wartości zabezpieczenia takiego weksla, jego wystawcy czy ryzyku, jak również o przedsięwzięciu, na którego realizację powierzają swoje środki.

Czytaj w LEX: Komunikowanie decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – granice polityki informacyjnej organu regulacyjnego >

Firma nie zgadza się z oceną UOKiK

- Nie zgadzamy się z zarzutami postawionymi przez UOKiK. Publikacja Urzędu nastąpiła w trakcie przygotowywania przez nas wyjaśnień i odpowiedzi. W związku z powyższym Assay ASI zaskarżyło do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowienie Prezesa Urzędu. Jednocześnie, prowadzimy dalsze działania prawne, a do czasu wyjaśnienia sprawy i w celu uniknięcia dalszych roszczeń ze strony Urzędu, spółka rezygnuje z używania weksli służących udzieleniu dodatkowych zabezpieczeń na rzecz pożyczkodawców Assay ASI - stwierdza w przekazanym 27 kwietnia oświadczeniu zarząd spółki.

Z przekazanej informacji wynika, że Assay ASI stosuje popularne w przypadku funduszy venture capital finansowanie dłużne: porozumienia z pożyczkodawcami mają formę pożyczki, a weksel jest dodatkowym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy, podobnie jak inne formy zabezpieczeń stosowane przez Assay ASI, tj. poręczenie oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji zgodnie z art. 777 §1 pkt 5 Kodeksu Postępowania Cywilnego, których wyłącznym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pożyczkodawców. Tym samym podejmowane przez Assay ASI działania mają na celu zabezpieczenie interesów inwestorów oraz pozostałych uczestników rynku kapitałowego.

- Podkreślamy, że udostępniamy Prezesowi UOKiK wszelkie wymagane dokumenty, wyjaśniamy szczegóły i otwarcie informujemy o prowadzonej działalności. Biorąc pod uwagę obowiązującą legislację, zamierzamy też w pełni respektować i wypełniać wymogi związane z decyzjami Urzędu. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że przez 4 lata działania Assay ASI wszyscy pożyczkodawcy otrzymali zwrot środków na warunkach zawartych w porozumieniu. Poziom naszych aktywów znacznie przewyższa istniejące zobowiązania o kilkadziesiąt milionów.
Jako Assay ASI od lat działamy na rzecz rozwoju polskiej gospodarki, wspierając innowacyjne przedsiębiorstwa. Dbamy o dobro wszystkich naszych interesariuszy i dokładamy wszelkich starań, aby wspierać zyskowność zarówno naszych spółek portfelowych, jak i przede wszystkim ochronę interesów naszych  Klientów - napisał prezes Zarządu Łukasz Blichewicz.