W 2018 r. doszło do zmiany prawa łowieckiego - jedną ze zmian było wprowadzenie zakazu zabierania osób poniżej 18 roku życia na polowania. Zmianę krytykowali myśliwi, którzy argumentowali, że tradycje  łowieckie są przekazywane z pokolenia na pokolenie, gdzie dziadek zabierał na polowania ojca, a później wnuka.

 

Dzieci na polowania wprowadzane tylnymi drzwiami>>

 

Ważna społecznie sprawa

Projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który trafił do Sejmu w tym tygodniu, to już kolejna próba złagodzenia zakazu udziału osób niepełnoletnich w polowaniu. Poprzednia przepadła w procesie legislacyjnym pod koniec 2022 r.  Pomysł posłów (partii rządzącej) to dopuszczenie do udziału w polowaniu nastolatków, którzy ukończyli 15. rok życia. Konieczna będzie zgoda ich rodziców.

 

Autorzy projektu wskazują, że zmiana jest efektem poszukiwania kompromisu w istotnej społecznie sprawie. - Przedmiotowa kwestia zasługuje na szczególną uwagę, a proponowana zmiana ustawy wychodzi przynajmniej częściowo naprzeciw oczekiwaniom społecznym - podkreślono w uzasadnieniu. - Zawiera się ona (chociaż jest węższa) w zmianie proponowanej już w szczególnym – obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, pod którym podpisy złożyło co najmniej 104832 obywateli (druk sejmowy nr 49). Celem tej zmiany jest ograniczenie (budzącego także prawne kontrowersje) zakazu wykonywania polowania w obecności lub przy udziale osób do 18. roku życia (oraz częściową depenalizację naruszenia tego zakazu) - wskazują autorzy projektu. Owe prawne kontrowersje - jak podkreślają autorzy projektu - to ograniczenie deklarowanego art. 48 Konstytucji RP prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

Podmiotowość dziecka dostrzeżona

Jako argument autorzy wskazują też fakt, że osoby niepełnoletnie mogą "w różnym stopniu decydować o sobie, w tym również w sferze prawnej. Tytułem przykładu wskazać można, że mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (po ukończeniu 13. roku życia), mogą: zawrzeć małżeństwo (kobieta po ukończeniu 16. roku życia), świadczyć pracę (po ukończeniu 16. roku życia), czy też uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdów kategorii AM (po ukończeniu 14. roku życia) lub kategorii A1, B1 i T (po ukończeniu 16. roku życia)".


- Trudno jednocześnie wskazać takie dobro, którego ochrona wymagałaby całkowitego zakazu uczestniczenia w polowaniach osób poniżej 18. roku życia. Można zatem stwierdzić, że polowanie nie jest jednak taką aktywnością, przed którą należy arbitralnie chronić wszystkie osoby poniżej 18. roku życia. W pełni adekwatne i odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom społecznym będzie zatem uzależnienie możliwości udziału w polowaniach osób, które ukończyły 15. rok życia (ale nie ukończyły jeszcze 18. roku życia) od zgody ich rodziców bądź opiekunów prawnych - podkreślają wnioskodawcy. Dodają też, że wprowadzenie proponowanej zmiany nie zwolni rodziców (opiekunów prawnych) z odpowiedzialności chociażby za dopuszczenie takiej osoby do udziału w polowaniu, z którym wiązać się może jakieś ponadprzeciętne ryzyko.