Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało w poniedziałek, że wystąpiło o stanowisko w tej sprawie do Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

W skardze, która trafiła do BRPO wskazano, że emeryci i renciści pobierający rentę socjalną, wobec których komornik prowadzi egzekucję z długu, nie zyskają na Polskim Ładzie. Podatek, który powinien zostać w portfelach beneficjentów, trafia do kancelarii komorniczych.

Czytaj też: Skutki dorabiania do renty socjalnej – zmiana zasad od 1 stycznia 2022 r. >

Dzieje się tak, ponieważ po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu wzrosły przychody takich osób z renty socjalnej - dzięki uldze na podatek. Ale jednocześnie nie została zmieniona kwota wolna od potrąceń. Chodzi o potrącenia z tytułu długów niealimentacyjnych, które mogą być realizowane ze świadczeń z ZUS lub KRUS. W skardze zwrócono uwagę, że w ten sposób ustawodawca uprzywilejował egzekucję komorniczą. 

Skarżący ma również wątpliwość, czy zgodne z prawem jest dokonywanie egzekucji z i tak dość niskiej renty socjalnej osoby, która z powodu ciężkiej niepełnosprawności nie może podjąć zatrudnienia, a renta socjalna jest jej jedynym dochodem.

Czytaj także: Niższe emerytury po Polskim Ładzie - RPO interweniuje, MF zapowiada zmiany>>