Ustawa trafiła do podpisu prezydenta po tym, jak 2 grudnia br. Sejm odrzucił uchwałę Senatu, odrzucającą w całości nowelizację ustawy o OZE.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm 29 października br. regulacją, którą nieskutecznie próbował odrzucić Senat, net billing miałby obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

USTAWA z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw >

Net billing przewiduje, że prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy prądu. Będą też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami.

Czytaj: Śląskie samorządy chcą okresu przejściowego w nowym systemie rozliczeń prosumentów>>

Rozliczanie w systemie net billingu ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie miał depozyt - ewidencję środków prowadzoną miesięcznie i z niego będzie mógł płacić za zużytą energię. Wartość energii, zapisywana w depozycie ma być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument ma nie płacić VAT ani PIT. Jednak pobierając energię z sieci zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Czytaj też: Koszty i opłaty administracyjne w wartości początkowej farm wiatrowych oraz innych instalacji energii odnawialnej >

Ustawa zakłada, że wszyscy którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

Z upustów skorzystają też prosumenci z projektów parasolowych OZE

Już w czasie, gdy ustawa oczekiwała na wejście w życie, uchwalona została nowelizacja, dzięki której osoby, które w ramach projektów parasolowych prowadzonych przez samorządy zawarły umowy na wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do 31 marca 2022 r. i złożą wniosek o przyłączenie jej do 31 grudnia 2023 r., będą mogły rozliczać energię elektryczną na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu.

Czytaj też: Akcyza od energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej >

Czytaj: Ustawa podpisana - z upustów skorzystają też prosumenci z projektów parasolowych OZE>>