W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska zamyka granice przed koronawirusem. W efekcie w sobotę po północy wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe. Polscy obywatele i uprawnieni do tego cudzoziemcy mogą wrócić do Polski, przede wszystkim transportem drogowym i to przez wyznaczone na granicach miejsca. 

Ponieważ ze wstępnych decyzji nie wynikało, czy dopuszczalny będzie międzynarodowy transport kołowy, szef Straży Granicznej wydał wytyczne w tej sprawie. Z wytycznych komendanta wynika, że ruch osobowy na granicy będzie dotyczył nie tylko aut osobowych, ale również busów i autobusów. Tym samym Polacy, oraz wszystkie inne osoby, których nie dotyczy zakaz wjazdu, będą mogli bez problemu wjechać do Polski.

Czytaj:
Polska zamyka granice przed cudzoziemcami>>

Loty zakazane - trudne i kosztowne powroty Polaków do kraju>>

Zostaną oni poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani, podobnie jak osoby podróżujące autami osobowymi. Otrzymają także informację o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanna nie będzie dotyczyć kierowców. 

Czytaj: Jest rozporządzenie o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego >>