Podczas wystąpienia na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę" szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej nie będzie tworem politycznym i gabinetowym, będzie wynikał przede wszystkim z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia, będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli.

- Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #Porozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego kim jesteśmy i za czym się opowiadamy - podkreślił Schetyna.

Prawo musi być jasne i równe

Przedstawił sześć głównych zmian, których, jego zdaniem, Polska pilnie potrzebuje, a Polacy się domagają. Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację. Zapowiedział akt odnowy demokracji. - Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne - mówił. Przekonywał jednocześnie, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

 


Wyższe pensje i zniesienie zakazu handlu

Schetyna mówił, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje. Zadeklarował, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto, dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. - I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi, dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to - dodał. Mówił też, że dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną wzrośnie o ponad 600 zł.

Czytaj też: Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje? >

W planach koalicji jest też zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Schetyna zapowiedział, że Polska znajdzie się w dwudziestce krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości na świecie.

Słuchać, czego chcą ludzie

Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia głosowania przez internet i jawności decyzji kadrowych i finansowych państwa. Szef PO zadeklarował również wprowadzenie obligatoryjnego referendum po zebraniu miliona podpisów. Odniósł się też do kwestii związków partnerskich. - Najwyższy czas je wprowadzić - oświadczył.

 

W trosce o środowisko

Schetyna w swoim wystąpieniu mówił też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki. - Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce - zadeklarował.

Zmiany w ochronie zdrowia

Lider PO zapewnił, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. - Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji - dodał.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro i wprowadzi kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie.

Poprawa sytuacji niepełnosprawnych i seniorów

Koalicja Obywatelska zapowiada poprawę sytuacji niepełnosprawnych - wprowadzenie turnusów rehabilitacyjnych przynajmniej raz w roku, bez różnicy na region i status materialny, bezpłatne leki i wyroby medyczne. Szef PO zadeklarował, że postulaty opiekunów osób niepełnoprawnych będą priorytetem.

Schetyna zapowiedział też szeroki program dla seniorów i utrzymanie trzynastej emerytury. Wskazał, że będą budowane centra rehabilitacji i domy codziennego pobytu oraz domy opieki.

Edukacja bez reformy, ale trzeba posprzątać

- Dziś szkoła nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę Zalewskiej - mówił lider PO i dodał, że koalicja nie będzie do tego zamieszania dokładać nowej reformy. - Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację - oświadczył. Zadeklarował podwyżki i więcej autonomii dla nauczycieli.