eSkrzynka to wspólny projekt Ministerstwa Cyfryzacji i Poczty Polskiej. Jego główny atut? Nie potrzeba już iść na pocztę, by odebrać list polecony. Korespondencja dotrze do adresata w wersji elektronicznej. MC zapewnia, że bezpiecznie i z zachowaniem tajemnicy korespondencji.

- To projekt, nad wdrożeniem którego pracowaliśmy od dawna. Obecna sytuacja przyspieszyła tylko jego realizację - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To kolejny dowód na to, że w czasie, w jakim się znaleźliśmy - cyfryzacja jest naszym sprzymierzeńcem. To także kolejny powód, dla którego warto założyć profil zaufany - dodaje szef MC.

Elektronicznie można dostać tylko korespondencję, czyli list. Tą drogą nie dotrą do nikogo pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania, czy komorników sądowych. Po nie nadal trzeba udać się na pocztę.

Jak otrzymać list polecony online?

Korespondencję z urzędu gminy, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i wiele innych można odebrać przez eSkrzynkę. Aby ją założyć, potrzebny jest profil zaufany. Można go założyć w kilka minut, wykorzystując do tego bankowość elektroniczną.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało video z instruktażem, jak to zrobić >

Kiedy profil zaufany jest już założony kolejnym krokiem jest wizyta na portalu www.GOV.pl. Należy zalogować się do konta „Mój GOV” (prawy górny róg strony) i wybrać e-usługę „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone”. Po wypełnieniu formularza i zaakceptowaniu regulaminu należy podać adres swojego zameldowania (na pobyt stały). I gotowe!

Na podany adres poczty elektronicznej wysłane zostaną dane do pierwszego logowania do eSkrzynki. Za ich pomocą trzeba aktywować skrzynkę, żeby zacząć korzystać z usługi.

Co ważne – usługa jest bezpłatna, a eSkrzynka zostanie założona niezwłocznie po jej aktywacji.

Jak to będzie wyglądało w praktyce, co znajdzie się w eSkrzynce?

Zeskanowaną kopertę oraz jej zawartość. Dodatkowo, po miesiącu od zeskanowania przesyłka trafi do adresata w swojej oryginalnej, papierowej formie (bez awizo, nie trzeba będzie iść po nią na pocztę).

- Nasza usługa to gwarancja jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. To niezwykle istotna zmiana dla wszystkich obywateli, podmiotów publicznych, ale też zmiana dla samej Poczty, która zmienia model biznesowy z tradycyjnego na elektroniczny  – mówi Tomasz Janka, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. rozwoju.

Czytaj też: Lekarz nie usprawiedliwi braku maseczki  >

Od kiedy będzie liczony czas doręczenia przesyłki do adresata?

Datą doręczenia przesyłki jest dzień, w którym pobierzesz plik z eSkrzynki. Jeśli tego nie zrobisz, za datę skutecznego doręczenia uznany zostanie dzień zwrotu przesyłki. To dwa tygodnie od dnia następnego od zamieszczenia dokumentu w Twojej eSkrzynce.

Usługa w opublikowanej dziś formule to rozwiązanie na czas pandemii i wychodzenia z najostrzejszych obostrzeń. Jest dostępna od dziś do 30 września 2020 r.