Obywatelowi Rzeszowa, kończył się termin ważności dowodu osobistego. Złożył więc wniosek o wydanie nowego dokumentu w urzędzie miasta. Mężczyzna urodził się w 1948 roku w Cieplicach Śląskich – Zdroju i taką miejscowość wpisał we wniosku. Wprawdzie miejscowość ta od 2 lipca 1976 roku administracyjnie jest przyłączona do Jeleniej Góry, ale we wszystkich dokumentach, które mu wydano po tej dacie jako miejsce urodzenie (zgodnie z aktem urodzenia) figuruje miejscowość Cieplice Śląskie-Zdrój. Obywatel zdziwił się więc kiedy otrzymał nowy dowód osobisty, w którym jako miejsce urodzenia wpisano Jelenią Górę.

Tylko zgodnie z urzędowym wykazem

Odpowiadając na zapytanie grupy posłów w tej sprawie (zapytanie nr 7338) Paweł Majewski wiceminister MSWiA wyjaśniał, że nie ma żadnej niespójności przepisów.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych w dowodzie osobistym zamieszcza się m.in. miejsce urodzenia wynikające z aktu urodzenia osoby, której dowód osobisty dotyczy. Stosownie do art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego nazwę miejscowości zamieszcza się w akcie urodzenia zgodnie z krajowym rejestrem urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz urzędowych nazw miejscowości i ich części. W przypadku zmiany nazwy miejscowości do aktu stanu cywilnego dołącza się z urzędu wzmiankę dodatkową o zmianie nazwy miejscowości.

MSWiA wskazuje, że skoro Cieplice Śląskie-Zdrój nie widnieją w urzędowym wykazie nazw miejscowości jako samodzielna miejscowość, lecz jako część miasta Jelenia Góra, to w aktach urodzenia osób, które przed włączeniem tej miejscowości do Jeleniej Góry urodziły się w miejscowości Cieplice Śląskie-Zdrój, powinna znaleźć się wzmianka dodatkowa wskazująca na zmianę nazwy miejscowości urodzenia na Jelenią Górę.

Jednocześnie, zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lutego 2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego, nazwa miejsca zdarzenia w odpisie skróconym aktu stanu cywilnego wydawanym z rejestru stanu cywilnego jest zamieszczona w brzmieniu aktualnie obowiązującym, na podstawie uprzednio dołączonej wzmianki dodatkowej o zmianie nazwy miejscowości. Niemniej, na wniosek uprawnionego podmiotu, w odpisie skróconym aktu stanu cywilnego wydawanym z rejestru stanu cywilnego obok aktualnego brzmienia nazwy miejscowości, w której m.in. nastąpiło urodzenie, zamieszcza się w nawiasie nazwę miejscowości z chwili sporządzenia aktu stanu cywilnego, jeżeli jest ona inna od aktualnego brzmienia nazwy tej miejscowości.

W dowodzie muszą być aktualne dane

MSWIA wskazuje, że dane zamieszczane w dowodzie osobistym są wtórne wobec zamieszczonych w aktach stanu cywilnego. Organ gminy, przyjmując wniosek o wydanie dowodu osobistego sprawdza zgodność danych zawartych we wniosku z danymi zgromadzonymi w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz rejestrze PESEL. Podstawą rejestracji danych w obu rejestrach są dane zawarte w aktach stanu cywilnego, w tym przypadku w akcie urodzenia.

„Zatem na skutek odnotowanej w akcie urodzenia zmiany wynikającej z włączenia Cieplic Śląskich-Zdrój do Jeleniej Góry, Jelenia Góra została zamieszczona w dowodzie osobistym” – pisze w odpowiedzi na zapytanie MSWiA.

Ministerstwo podkreśla, że funkcją dowodu osobistego jest potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa polskiego jego posiadacza oraz zapewnienie możliwości przekraczania granic państw członkowskich UE. Dowód osobisty musi zatem zawierać aktualne dane, w tym dane nazwy miejscowości wynikające z wykazu urzędowych nazw miejscowości, także  miejscowości urodzenia.