Projekt ustawy nowelizującej Prawo bankowe w wersji zaproponowanej przez rząd zawiera prawo do wyjaśnienia automatycznie podjętych decyzji kredytowych i zamknięty katalog danych, z których banki mogą korzystać, wyliczając ocenę punktową.

Wyjaśnienie decyzji kredytowych

To dobry kierunek - uważają eksperci Panoptykon, ale jeszcze niewystarczające gwarancje ochrony przed błędnymi lub dyskryminującymi decyzjami banków.

Zdaniem Fundacji, prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowych powinno dotyczyć każdego klienta i każdej decyzji, również podjętej przez człowieka (ponieważ w praktyce pracownicy banków coraz mocniej opierają się na podpowiedziach algorytmów i tracą możliwość podważenia automatycznie generowanej oceny). Ważnym argumentem w dyskusji jest to, że obowiązujące prawo już dziś daje taki przywilej każdemu przedsiębiorcy.

Posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej

W przyszłym tygodniu na posiedzeniach nadzwyczajnej podkomisji sejmowej 8 i 9 stycznia, członkowie Fundacji będą przekonywali posłów do swoich postulatów.

Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 odbyło się na plenarnym posiedzeniu Sejmu. Marszałek Sejmu skierował ten projekt nowelizacji ustawy do Komisji obradujących wspólnie: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Czytaj: Regulacje o obowiązku informacyjnym i zastępcy IOD wśród zmian w związku z RODO

Dokument jest obfitym, bo liczącym 167 ustaw zbiorem przepisów wprowadzających do stosowania RODO. W związku z tym Sejm powołał podkomisję złożoną z przedstawicieli Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W jej skład weszli posłowie: Waldemar Buda, Anna Milczanowska, Andrzej Melak, Marta Kubiak Edwarda Siarka (wszyscy z PiS) oraz Marek Wójcik i Tomasz Szymański (obaj z PO-KO). Nowoczesna i Kukiz '15 zaproponowali: Mirosława Suchonia i Barbarę Chrobak.

Obok Prawa bankowego nowelizowane będą tak istotne ustawy jak np. Kodeks pracy, ustawa Prawo spółdzielcze, Karta Nauczyciela, ustawa Prawo o adwokaturze, ustawa o SN, ustawa o księgach wieczystych i hipotece, kodeks postępowania administracyjnego itd.