Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przyjął 22 grudnia br. rząd. Jest ona konieczna ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 kwietnia 2009 r., w którym stwierdzono, że nie można pomijać prawa związków zawodowych, działających w uczelni niepublicznej, do opiniowania zmian w jej statucie. Obecnie statut uczelni publicznej uchwala senat większością co najmniej dwóch trzecich głosów, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych. Natomiast proces uchwalania statutu uczelni niepublicznej nie przewiduje takiej procedury.
Niekonstytucyjność tych regulacji zniesie przepis, zgodnie z którym statut uczelni niepublicznej nada jej założyciel albo uchwali organ kolegialny, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w uczelni. Związki zawodowe będą miały 30 dni na zaopiniowanie zmian wprowadzanych do statutu.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza też 2-letni termin na przedłożenie ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego do zatwierdzenia statutów odpowiadających nowym przepisom. Dotyczy to uczelni, których statuty zostały nadane lub uchwalone, bez zasięgania opinii działających w nich związków zawodowych.