Sąd ten będzie pewnym zagrożeniem dla działajacych z sukcesem sądów arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i SA Konfederacji Lewiatan.
Prawnicy uważają, że Prokuratoria odbierze im ok. 20 -30 proc. spraw, choć wiadomo, że sąd nie jest obowiązkowy dla podmiotów z kapitałem publicznym.

Więcej>> Zostało dwa miesiące na utworzenie Sądu Polubownego Prokuratorii Generalnej

Do zadań Sądu Polubownego będzie należało rozstrzyganie sporów pomiędzy innymi niż Skarb Państwa państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych. Ustawa nie obliguje wskazanych podmiotów do poddania swoich sporów pod rozstrzygnięcie w drodze postępowania przed Sądem Polubownym. Sąd będzie mógł także prowadzić mediacje lub w inny sposób dążyć do polubownego rozwiązania sporu.

Art. 26 ust. 2 Ustawy stanowi, że „W przypadku sporu między innymi niż Skarb Państwa państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, każda z nich może wystąpić do Sądu Polubownego z wnioskiem o: 1) rozstrzygnięcie sporu; 2) przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu”, zaś ust. 3 wskazuje, iż: „Postępowanie prowadzi się za zgodą drugiej strony lub na podstawie zapisu na sąd polubowny”. Wydaje się zatem, że zgodnie z przepisami Części piątej k.p.c. właściwość Sądu Polubownego będzie uzależniona od istnienia ważnego zapisu na sąd polubowny sporządzonego na piśmie.
Postępowanie arbitrażowe ma być prowadzone na podstawie regulaminu Sądu Polubownego, określonego przez Prezesa Prokuratorii Generalnej w drodze zarządzenia. Opłaty arbitrażowe będą ustalane w stosunku do wartości przedmiotu sporu i nie mogą być wyższe niż 100 000 zł, zaś szczegółowe zasady ich ustalania określi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.


 

Konkurencyjność kancelarii prawnych
Gnusowski Marek
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł