O potrzebie zmian kuratorzy mówią od dawna. Podnoszą m.in. brak uregulowań dotyczących bezpośrednio ich pracy, w tym realizacji orzeczeń o kontaktach osób uprawnionych z dzieckiem. Część ich postulatów znalazło odzwierciedlenie w projekcie kodeksu rodzinnego Rzecznik Praw Dziecka, który upubliczniono w lipcu. Trafił on do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu, ugrupowań politycznych i do premiera. Jak dotąd żaden z organów mających możliwość inicjatywy ustawodawczej go  jednak oficjalnie nie poparł.  

Czytaj: RPD: Sprawy rodzinne - adwokat dla dziecka i mediacje>>

Propozycje w ciągu najbliższych miesięcy

Tymczasem - jak dowiedział się portal Prawo.pl - kuratorzy otrzymali informacje ze strony resortu sprawiedliwości, że w ciągu najbliższych  miesięcy powinny trafić do konsultacji propozycje zmian w ustawie o kuratorach.  - Szczegóły nie zostały nam ujawnione - podkreślają. 

Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że uregulowana m.in. ma zostać kadencyjności kierowników zespołów kuratorskich. Zgodnie z propozycją resortu kadencja ma trwać cztery lata, ale nie będzie ograniczeń jeśli chodzi o liczbę kadencji. 

- Jeśli tak będzie rzeczywiście, jest to dobre rozwiązanie. Osoby, które sprawdzają się na tym stanowisku będą mogły nadal pełnić swoją funkcję. A tych, którzy nie poradzą sobie - a to też się zdarza - będzie można wymienić po upływie kadencji - mówi jeden z kuratorów.  

Czytaj: Rodzic utrudnia kontakty? Kurator nie może reagować>>

Możliwa relokacja etatów? 

Projekt ma też uregulować kwestie związane z brakami etatowymi w zespołach kuratorskich. 

- Ma być możliwa ich relokacja. To istotna zmiana. Bo są miejsca w których kuratorów bardzo brakuje, w innych jest ich wystarczająco.  Ważne by etaty można było przesuwać tam gdzie potrzeby są większe  - mówi informator portalu. 

Bezpieczeństwo kuratorów? MS sprawdzi   

Resort sprawiedliwości ma też zbierać i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa pracy kuratorów sądowych. Jak podkreślają ci ostatni problem istnieje. 

- Sytuacje w których podejmujemy działania są często bardzo trudno i wiążą się z dużymi emocjami. Bywa, że przenoszone są na nas - mówi jeden z rozmówców portalu.