Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra infrastruktury. Rada Ministrów pozytywnie ocenia cel nowelizacji: likwidację barier utrudniających realizację inwestycji budowlanych, przygotowanej przez komisję nadzwyczajną „Przyjazne państwo”. Zastrzeżenia budzą jednak niektóre szczegółowe rozwiązania, które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało propozycje zmian ustawowych, których celem jest racjonalizacja procesu inwestycyjnego m.in. na etapie ustalania lokalizacji inwestycji. Wiele zmian ujętych w projekcie przygotowanym przez komisję nadzwyczajną jest zbieżnych z propozycjami rządowymi. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące ograniczenia obowiązku uzgadniania studiów gminnych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z organami administracji publicznej i zastąpienie go opiniowaniem projektów tych aktów. Wśród propozycji zasługujących na akceptację jest też włączenie w zakres władztwa planistycznego gminy innych niż wojskowe terenów zamkniętych, a także zdyscyplinowanie procedury opiniowania i uzgadniania studiów gminnych i planów miejscowych przez wprowadzenie 30-dniowego terminu dla organów uzgadniających na wypowiedzenie się w sprawie uzgodnienia.

Rząd zwraca też uwagę, że komisyjny projekt nie zawiera zmian systemowych. Koncentruje się na wąsko rozumianych problemach lokalizowania inwestycji, pomijając jednocześnie powiązanie z wymogami dyrektyw europejskich systemu gospodarki przestrzennej i zasad planowania oraz realizacji inwestycji. W szczególności nie uwzględnia problematyki studium, jako wiarygodnego dokumentu zawierającego informacje o kierunkach i możliwościach rozwoju przestrzennego gminy. Brakuje w nim powiązania systemu planowania przestrzennego z gospodarką nieruchomościami, która przez takie instrumenty jak opłata adiacencka pozwala racjonalnie gospodarować terenami gminy. Projekt nie przewiduje możliwości wykorzystania potencjału inwestorów przez ich aktywne współdziałanie w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

(Źródło: KPRM/KW)