Nowelizacja ma na celu wprowadzenie zmian w zakresie rodzaju dokumentacji niezbędnej do złożenia w toku postepowania konkursowego, zakresu tematycznego i czasu sporządzania pracy konkursowej, a także progu punktowego do zakwalifikowania kandydata do wykonywania czynności referendarza sądowego.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie, jako jeden z wymogów przystąpienia do konkursu, wymienia przedłożenie przez kandydata dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej albo zaświadczenia o zdanym egzaminie sędziowskim, prokuratorskim, notarialnym, adwokackim lub radcowskim. Przepisy te nie są spójne z innymi, podobnymi regulacjami.

Po zmianach kandydat na referendarza będzie załączał oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dokumentu potwierdzającego uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego, radcowskiego lub referendarskiego albo oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej.

LEX Navigator Postępowanie Cywilne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Cywilne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami
W związku z przyznaniem referendarzom sądowym prawa dokonywania czynności procesowych w postepowaniu karnym, w sprawach o wykroczenia, karnym skarbowym i karnym wykonawczym, praca konkursowa zostanie uzupełniona o pytania z dziedziny prawa i postepowania karnego, karnego wykonawczego, wykroczeń, postępowania w sprawach o wykroczenia oraz prawa i postepowania karnego skarbowego.

Konsekwencją wyżej opisanych zmian jest konieczność wydłużenia czasu trwania rozwiązywania pracy konkursowej z 90 do 150 minut.

Ponadto, wprowadzenie dodatkowych zadań powoduje również konieczność podwyższenia minimalnych progów kwalifikacyjnych - dla części testowej z 28 do 46 punktów oraz z części opisowej z 8 do 12 punktów.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Źródło: www.rcl.gov.pl,