Taką ocenę eksperci Lewiatana zawarli w opinii do przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Autorzy opinii przypominają, że jednym z głównych powodów wprowadzenia projektowanych zmian jest wyeliminowanie możliwości optymalizacji podatkowej z zastosowaniem spółek komandytowo-akcyjnych. Do tej pory spółki te, tak jak każde spółki osobowe, nie są podatnikami podatków dochodowych. Spółki osobowe są transparentne podatkowo – co oznacza, że podatnikami są ich wspólnicy.
W celu wyeliminowania tej możliwości optymalizacji podatkowej Ministerstwo Finansów proponuje włączenie SKA w zakres podmiotowy ustawy o CIT. W ocenie PKPP Lewiatan proponowana zmiana jest zbyt daleko idąca, a cel polegający na wyeliminowaniu niekorzystnej dla budżetu państwa optymalizacji podatkowej może zostać osiągnięty przy użyciu mniej radykalnych metod. - Można rozważyć nałożenie na akcjonariuszy SKA obowiązku podatkowego w oderwaniu od podjęcia formalnej uchwały o podziale zysku lub też można nałożyć na akcjonariuszy obowiązek uiszczania zaliczek na podatek od zysku osiągniętego przez SKA, a samą SKA
ustanowić płatnikiem tego podatku.
Zdaniem autorów opinii, proponowana nowelizacja w krótkim okresie doprowadzi do eliminacji z obrotu gospodarczego spółek komandytowo-akcyjnych. - Żaden racjonalnie kalkulujący koszty przedsiębiorca nie będzie prowadził działalności gospodarczej w formie SKA. Spółka komandytowo-akcyjna będzie zatem zupełnie nieopłacalnym i kosztownym podmiotem i mimo istotnych zalet zniknie z rynku – stwierdzają. I podkreślają, że obecnie SKA daje polskim przedsiębiorcom liczne korzyści biznesowe, których nie daje spółka komandytowa. Przede wszystkich jest to swoboda obrotu akcjami SKA, gdzie w przypadku spółki komandytowej nie można obracać
swobodnie ogółem praw i obowiązków. Dodatkowo, co bardzo istotne dla polskiego biznesu, do SKA łatwo mogą przystępować nowi wspólnicy wnosząc na kapitał zakładowy inwestowane pieniądze. W przypadku spółki komandytowej jest to dużo bardzie utrudnione. W SKA przedsiębiorca może dużo łatwiej uzyskać finansowanie: przez emisje kolejnych akcji, emisje obligacji, emisje świadectw użytkowych. Dodatkową korzyścią w zakresie łatwości finansowania dla akcjonariuszy jest możliwość oddania akcji SKA w zastaw jako zabezpieczenie kredytu lub pożyczki.
Opinia PKPP Lewiatan>>>