Ustawa z 16 wrzesnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie 3 maja br. Zniknie z kodeksu postępowania cywilnego dział IVa tytułu VII księgi pierwszej, który stanowi o podstawach stosowania przepisów odrębnych do postępowań w sprawach gospodarczych. Ustawodawca nie zrezygnował jednak z zachowania sądów gospodarczych jako odrębnych wydziałów sądów powszechnych, uznając, że "na obecnym etapie celowe jest wykorzystanie dotychczasowej specjalizacji sędziów sądów gospodarczych przy rozpoznawaniu tych spraw". 
Autorka przypomina, że począwszy od 3.05.2012 r. nie będziemy się posługiwać dwutorowo pojęciem „sprawa gospodarcza”,
bowiem dział IVa tytułu VII księgi pierwszej kodeksu postępowania cywilnego zostanie usunięty z kodeksu postępowania cywilnego. Dla określenia sprawy gospodarczej będziemy się posługiwać jedynie definicją wskazaną w art. 2 ustawy o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych.
Zgodnie z jego aktualnym brzmieniem:
„Art. 2. 1. Sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Ponadto sprawami gospodarczymi są sprawy:

  1. ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490ustawy z 15.09.2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.),
  2. przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
  3. między organami przedsiębiorstwa państwowego,
  4. między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór,
  5. z zakresu postępowania o poprawie gospodarki przedsiębiorstwa państwowego oraz jego upadłości,
  6. z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego,
  7. o nadanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym, którymi są orzeczenia sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem,
  8. inne, przekazane przez odrębne przepisy”.

Należy dodać - podkreśla autorka - że zgodnie z ust. 3 wyżej wymienionego przepisu, nie są sprawami gospodarczymi sprawy o podział majątku wspólnego wspólników po rozwiązaniu spółki cywilnej.
Od wejścia w życie przepisów nowelizacyjnych - zwraca uwagę autorka - sprawa będzie miała nadal charakter gospodarczy, gdy kumulatywnie wystąpią trzy przesłanki:

  • sprawa dotyczy stosunków cywilnych;
  • sprawa rozgrywa się pomiędzy przedsiębiorcami;
  • sprawa mieści się w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Cały w artykuł w miesięczniku "Przegląd Prawa Handlowego" >>>>