Zdaniem członków Rady, problem ten w szczególności może to dotknąć tych przedsiębiorców, którzy zobligowani będą do dokonania zmian w wielu kasach fiskalnych w licznych jednostkach często rozsianych po całym kraju. Z praktycznego punktu widzenia zmian stawek we wszystkich kasach fiskalnych należałoby dokonać w jednej chwili o godzinie 00: 00 w dniu wejścia w życie nowych satwek podatku, co przy ograniczeniu dostępności serwisantów, konieczności dojazdu do każdej jednostki wyposażonej w kasy, odległościach między tymi jednostkami oraz czasu niezbędnego do przeprowadzenia zmian w każdej drukarce fiskalnej, będzie praktycznie niemożliwe i ryzykowne. - Grozi to wstrzymaniem sprzedaży w jednostkach czynnych całodobowo oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów. Koszty te byłyby multiplikowane przy każdej kolejnej zmianie stawek - czytamy w opinii.
Jej autorzy uważają, że 
zmiany stawek VAT winien móc dokonywać sam podatnik w swojej siedzibie, automatycznie, tj. przez system informatyczny zdalnie sterowany (bez udziału serwisanta). - Pożądana jest również jasna deklaracja ministra finansów, że udział serwisanta w opisywanym procesie nie jest niezbędny i że niewymagalny będzie również wpis do książki serwisowej kasy fiskalnej w momencie dokonania zmiany w sposób zdalny - podkreślają.
Autorzy opinii zwracają też uwagę na fakt, że kasy fiskalne funkcjonujące na rynku posiadają tylko 7 oznaczeń literowych (od A do G). Jeśli niemożliwa byłaby zmiana definicji istniejących oznaczeń literowych (tj. literze A odpowiadać będzie 23% zamiast dotychczasowych 22%, literze B - 8% zamiast 7%, itd.), to niemożliwe będzie obsłużenie sprzedaży według wszystkich nowych stawek - „wolne" zostałyby jedynie dwie litery, a nowych stawek jest trzy. Konsekwencją będzie zaprzestanie sprzedaży opodatkowanej jedną z nowych stawek (np. 5%). - W związku z powyższym konieczna jest zgoda ministra finansów na zmianę definicji istniejących oznaczeń literowych w kasach fiskalnych (ujęcie wszystkich nowych stawek w ramach oznaczeń A-G), bowiem w przypadku negatywnego podejścia do tej propozycji przy następnej zmianie stawek nie będzie możliwa żadna sprzedaż - napisano w skierowanej do Ministerstwa Finansów opinii Rady Podatkowej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.