Za dziewięć dni zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która m.in. wprowadzi prekluzję sędziowską. Adwokatura na swej stronie internetowej umieściła sondę, w której zadała pytanie, czy nowa treść przepisów kpc, w tym nowy przepis art. 207 ułatwi, czy utrudni stronom dochodzenie ich praw. Zdecydowana większość użytkowników portalu, czyli 81 proc. respondentów odpowiedziało, że utrudni.  Tylko 12 proc uważa, że nie będzie to miało większego wpływu na dochodzenie przez strony ich praw w sprawach cywilnych. A tylko siedem procent respondentów jest przekonana, że ułatwi stronom dochodzenie ich praw.
Nowy przepis art. 207 § 3 k.p.c. brzmi następująco:
Przewodniczący może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym.

Przyznając sądom takie uprawnienie ustawodawca obciążył je obowiązkiem pouczania stron o tych obowiązkach i podstawowych zasadach postępowania dowodowego.
 Zasada przedstawienia dowodów na pierwszej rozprawie dotyczy obydwu stron, niezależnie od tego czy są reprezentowane przez zawodowego pełnomocnika, czy też działają samodzielnie.  W związku z tym powód już w pozwie, a pozwany w odpowiedzi na pozew, winni przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody.
Konsekwencją uchybienia temu obowiązkowi będzie, co do zasady, pominięcie spóźnionych twierdzeń i dowodów.

 Patrz też>> www.lex.pl