Koalicja skupia organizacje pozarządowe zajmujące się problemami przeciwdziałania dyskryminacji i wielokrotnie przedstawiała już polskim władzom oraz opinii publicznej swoje stanowiska dotyczące postulowanych zmian w przepisach prawa oraz praktyki działania polskich władz w zakresie równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
Zdaniem Koalicji projekt ustawy dokonuje implementacji w sposób niepełny i nie bierze pod uwagę definicji dyskryminacji, które zostały zidentyfikowane przez najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz doktrynę prawniczą. Jako przykłady autorzy stanowiska wskazują m.in. brak odniesienia m.in. do tzw. wielokrotnej dyskryminacji czy dyskryminacji przez asocjację. Ich zdaniem, słabą stroną projektu jest także instytucjonalne zabezpieczenie przed dyskryminacją. Projekt ustawy pomija też zupełnie rozwiązania przyjęte przez akty prawa międzynarodowego, np. Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, w zakresie ochrony przed dyskryminacją osób żyjących z niepełnosprawnością.
Z
daniem Koalicji przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie nie wzmocni wystarczająco przestrzegania zasady równego traktowania. Ponadto, ustawa zawierająca przepisy o równym traktowaniu powinna także mieć wymiar edukacyjny.
Koalicja na Rzecz Równych Szans skierowała do Biura Pełnomocnika ds. Równego Traktowania uwagi do projektu ustawy w sprawie wdrożenia niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
Pełny tekst stanowiska Koalicji: 19_06_2010_STANOWISKO_KOALICJI.doc