Złodzieje danych osobowych działają na coraz większą skalę
Tylko w 2014 roku stwierdzono 13,3 tys. przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 tys. przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz prawie 43 tys. cyberprzestępstw - wynika z policyjnych statystyk.
– Pierwsze dziewięć miesięcy 2015 roku to wzrost liczby zgłoszonych oszustw bankowych z 2,5 tys. w 2014 r. do 4 tys. w 2015 r. – mówi "Rzeczpospolitej" insp. Anna Kuźnia z Komendy Głównej Policji.
Oszustwa związane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają różne formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. się dowiedzieć, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane czy wziął kredyt lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych.
Dlatego policja oraz Biuro Informacji Kredytowej przestrzegają przed pochopnym udostępnianiem naszych danych i dokumentów. Więcej>>>
Czytaj: GIODO: Polak średnio po roku dowiaduje się o kradzieży tożsamości>>







