Z inforamcji prokuratora generalnego wynika, że w 2015 r. było to 329 osób, a o becnie jest to prawie 900 osób oskarżonych o tego rodzaju przestępstwa. - Liczba podejrzanych, tymczasowo aresztowanych, wzrosła przeszło trzykrotnie, z 160 do 540 osób tymczasowo aresztowanych. Jeśli popatrzymy na wartość mienia zabezpieczonego w związku z postępowaniami VAT-owskimi, to wzrosła z 200 mln zł do miliarda zł, czyli jest to pięciokrotny wzrost kwot zajętych - mówił Ziobro.

Zdaniem ministra to efekt prac prokuratury, ale także surowego prawa. - Po owocach ich poznacie i te owoce możecie państwo zobaczyć, jeśli zestawicie wyniki pracy prokuratury, która miała takie same w sumie narzędzia jak i nasza prokuratura, w 2015 r., jak i w 2017 r. - powiedział Ziobro.

Minister przypomniał, że na początku 2017 r. weszły w życie nowe przepisy, które wprowadziły karę 25 lat pozbawienia wolności dla sprawców wielkich afer gospodarczych. - Prawie dwukrotny przyrost wpływów z VAT w wyniku zmian stanu prawnego, ale też terapii szokowej dla przestępców, którzy wyłudzali wcześniej w sposób bezkarny VAT. Perspektywa twardej polityki karnej przyniosła efekty - skomentował Ziobro.

Vademecum Doradcy Podatkowego>>