Dziś wchodzi w życie zmieniona procedura karna. Jedna ze zmian zapewnia gwarancję spotkań z obrońcą tuż po zatrzymaniu.
Ta zmiana jest efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że brak gwarancji takiej rozmowy jest sprzeczny z konstytucją.
Dotychczas procedura karna przewidywała, że zatrzymanemu należy zapewnić szybki kontakt z adwokatem i bezpośrednią rozmowę z nim. Jednak ten przepis kodeksu postępowania karnego zakwestionowany został przez rzecznika praw obywatelskich. Zdaniem RPO obecność funkcjonariusza policji lub prokuratora przy pierwszym spotkaniu adwokata z zatrzymanym powinna mieć miejsce tylko w uzasadnionych sytuacjach. TK podzielił to stanowisko i uznał, że stare przepisy niedostatecznie precyzowały zasady określania tych uzasadnionych okoliczności.
W nowej ustawie zasady te zostały opisane bardziej szczegółowo, ale nadal pozostała możliwość obecności prokuratora przy takiej rozmowie. Udzielając zezwolenia na takie spotkanie prokurator może zastrzec obecność swoją lub osoby przez niego upoważnionej tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach i dla dobra postępowania. Z tego samego powodu i także wyjątkowo prokurator zastrzeże kontrolę korespondencji podejrzanego z obrońcą.
(Ustawa z 27 września 2013 r. DzU z 5 listopada, poz. 1282)