Do tej pory e-sąd wydawał orzeczenia bez opóźnień, ale teraz ma duży problem - informuje radio TOKFM. Zmienił się od 1 stycznia br.  kodeks cywilny, pojawiły się w nim tzw. ustawowe odsetki za zaległości, a w systemie komputerowym, w którym wydawane są nakazy zapłaty, ustawodawca  takiej rubryki nie przewidział.
Pojawił się problem, bo w systemie, w którym sądowi referendarze wydawali do tej pory nakazy zapłaty - takich odsetek nie ma. A o ich zasądzenie występuje obecnie większość powodów, w tym tzw. powodowie masowi, czyli m.in. przedsiębiorstwa windykacyjne.
- W systemie, którego używamy, nakazy zapłaty z tymi nowymi odsetkami już automatycznie się nie generują. A nie ma możliwości, by taki formularz w tym systemie samodzielnie zmienić i te odsetki po prostu dopisać - słyszymy w e-sądzie.
W ubiegłym roku do e-sądu  wpłynęło 2,5 mln pozwów, a w styczniu i lutym 2015 r. było ok. 380 tys. pozwów. Do nich wydano 300 tys. nakazów zapłaty. W styczniu i lutym tego roku - wpłynęło 270 tys. pozwów, ale wydano niecałe  44 tys. nakazów zapłaty.  W marcu zaczął e-sąd wydawać nakazy zapłaty ze sprostowaniami , więc  na 170 tys. pozwów , do połowy z nich wydano nakazy zapłaty. Zdaniem sędziego Przymusińskiego z Poznania ktoś popełnił poważny błąd. Naraża on wierzycieli na czekanie oraz dodatkowe koszty.
Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada: "System komputerowy nie został dostosowany do zmian w prawie ze względu na źle przygotowane przez poprzedni rząd przepisy dotyczące odsetek, co powoduje, że obecny stan może utrzymać się nawet przez kilka kolejnych miesięcy"- napisała nam Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. Więcej>>E-sąd "zatkany" pozwami
 

Dowiedz się więcej z książki
Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych. Wzory pism sądowych i procesowych z przykładowymi stanami faktycznymi, linie orzecznicze, koszty sądowe
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł