Krajowa Rada Sądownictwa w swojej opinii do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazał, że zgodnie z brzmieniem art. 694 (5) § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, postanowienie dotyczące wykreślenia podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego jest skuteczne i wykonalne z chwilą jego uprawomocnienia.
W ocenie Rady nie jest zasadne nakładanie na sąd rejestrowy obowiązku informowania ministra do spraw zabezpieczenia społecznego
o dacie doręczenia postanowienia, gdyż zdarzenie to co do zasady nie prowadzi do zmiany danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
.
Główny legislator Senatu Jakub Zabielski zwraca uwagę, że prawidłowe doręczenie postanowienia jest jednym z warunków jego uprawomocnienia. W następstwie doręczenia nie następuje jednak skutek prawny w postaci wykreślenia określonych informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Skutek taki nastąpi dopiero z dniem uprawomocnienia się postanowienia i – co oczywiste – informacja o tym fakcie ma istotne znaczenie dla ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. W uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano, jakie znaczenie dla ministra ma informacja o dacie doręczenia postanowienia. Zapewne nie chodzi o to, by weryfikować spełnienie przesłanek uprawomocnienia postanowienia - dodaje legislator.

Sejm uchwalił ustawę na 35. posiedzeniu 10 lutego 2017 r. Teraz ustawa zajmie się Senat. Projekt ustawy był przedłożeniem rządowym.